Nowy numer 08/2024 Archiwum

Ruszyły diecezjalne rekolekcje. Na pierwszy ogień poszli księża

Duchowni spotkali się z ks. Robertem Skrzypczakiem w Domu Rekolekcyjnym Diecezji Świdnickiej im. św. Anieli w Bardzie.

Od lat rekolekcje diecezjalne, organizowane przez Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej, rozpoczynają się kilkugodzinnym spotkaniem formacyjno-modlitewnym dla księży. Tak było również 23 listopada, kiedy grupa kilkudziesięciu prezbiterów zgromadziła się w Domu Rekolekcyjnym Diecezji Świdnickiej im. św. Anieli, by - zgodnie z hasłem tegorocznych rekolekcji - zatrzymać się "na rozdrożu".

- Bóg zechciał zapalić naszemu pokoleniu dwa potężne reflektory. Pierwszym z nich była s. Faustyna Kowalska, przez którą Bóg odsłonił zapomniany już aspekt Ewangelii - odłożone na bok miłosierdzie Boże. I zobaczmy, że odbiło się to szerokim echem na całym świecie. Gdziekolwiek się nie udamy, ta prawda jest obecna w głoszeniu, a "Dzienniczek" stał się najczęściej tłumaczonym na obce języki przykładem polskiej literatury. Drugim światłem był natomiast neapolitański duchowny Dolindo Ruotolo. Bóg przez tego zwykłego księdza przypomniał o wierze przeżywanej nie jako światopogląd czy formuła katechetyczna, ale jako całkowite osobiste zaufanie Bogu - przekonywał ks. Skrzypczak.

Warszawski duszpasterz mówił dalej o tym, że przy okazji rekolekcji, dni skupienia warto zatrzymać się i zastanowić nad tym, w jakim miejscu człowiek się aktualnie znajduje w odniesieniu do początków powołania, kiedy było się "rozpalonym do czerwoności" z miłości do Boga. Przestrzegał przed rutyną w wypełnianiu obowiązków duszpasterskich i modlitwie.

- Naszą pierwszą misją jest głosić Ewangelię. Możemy organizować wiele konferencji, czytać wiele artykułów na temat nowej ewangelizacji, a nawet dyskutować o sposobach przekazywania kerygmatu. Ale to wszystko na nic, jeśli tego nie czujesz, jeśli cię to nie rozpala. We Włoszech kibicem danego klubu jest się przez całe życie. Oni tym żyją, a kiedy o tym mówią, święcą im się oczy. Podobnie gdy pasjonaci kuchni rozmawiają o wyszukanych potrawach czy wypiekach. Dobrze się słucha takich osób. I tak powinno być z głoszeniem Ewangelii. Kiedy o niej mówisz, ludzie mają widzieć, że oczy ci się świecą - zachęcał ks. Skrzypczak.

W programie dnia rekolekcyjnego znalazły się Eucharystia, nieszpory, adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencje i modlitwa różańcowa. Podobny charakter będzie też miało piątkowe spotkanie dla sióstr zakonnych. W sobotę i w niedzielę natomiast w Świebodzicach w hali zgromadzą się młodzież i dorośli. Szczegóły na stronie internetowej www.mocewangelii.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy