Funeralne dzieło sztuki należące do Heleny von Gellhorn jest trzecim z dziesięciu odnalezionych w krypcie pod kościołem św. Mikołaja w Świebodzicach, które zostało oddane do renowacji.
W 2014 r. podczas prac remontowych przy świątyni św. Mikołaja odkryto kryptę, w której znajdowało się 10 trumien (1 miedziana, 8 cynowych i 1 drewniana), należących do członków rodu Hochbergów - dawnych właścicieli Książa, Świebodzic i okolicznych ziem.
Wśród nich były odnowione już wcześniej sarkofagi Hansa Heinricha I Hochberga i jego żony - Zuzanny Jadwigi z rodu Schaffgotsch (więcej). Trzeci z odrestaurowanych zabytków funeralnych jest bardzo podobny do pierwszego w sposobie złocenia i polichromowania. Ma kształt sześcioboku z umieszczonymi na wieku i na skrzyni kartuszami ze złoconymi inskrypcjami. Na bokach skrzyni znajdują się natomiast herby rodowe zmarłej.
Prace konserwatorskie były prowadzone przez Agnieszkę i Tomasza Trzosów z Tych w ramach ministerialnej dotacji. Pozwoliły one na wykonania niezbędnych badań oraz pełnej konserwacji technicznej i estetycznej płaskorzeźbionych odlanych z cyny, złoconych i polichromowanych aplikacji. Po zakończeniu prac sarkofag trafił do krypty Hochbergów, gdzie jest eksponowany wraz z dwoma pozostałymi, które udało się odnowić.
Odbiór prac odbył się 29 listopada w obecności burmistrza Świebodzic Pawła Ozgi, proboszcza ks. Józefa Siemasza, starszego inspektora z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków-Delegatura Wałbrzych Joanny Kulik i konserwatora Tomasza Trzosa. Prace konserwatorskie prowadzone w 2023 roku przy sarkofagu Heleny von Gellhorn z krypty w kościele św. Mikołaja w Świebodzicach dofinansowane były przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury w Görlitz (Gefördert 2023 von Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz, Görlitz).