Choć największe barbórkowe uroczystości na terenie diecezji świdnickiej odbywają się w Wałbrzychu, brać górnicza świętuje także w innych miejscach.
Jednym z nich jest Nowa Ruda-Słupiec, gdzie 4 grudnia w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej uroczystej Mszy Świętej przewodniczył biskup pomocniczy Adam Bałabuch.
- Przypuszcza się, że św. Barbara poniosła męczeńską śmierć ok. 305 r., kiedy było nasilenie prześladowań za panowania cesarza Maksymiana Galeriusza (305-311). Ojciec Barbary, gdy dowiedział się, że jest ona chrześcijanką, chciał nawet przy pomocy tortur sprawić, by wyrzekła się wiary. Kiedy to nie poskutkowało, zaprowadził ją do sędziego i oskarżył. Sędzia miał skazać ją na kolejne tortury, ale mimo tego Barbara nie wyrzekła się wiary. Wówczas sędzia wydał wyrok, by ściąć ją mieczem. W nocy przed wykonaniem wyroku miał ją odwiedzić anioł, zaleczyć jej rany i udzielić Komunii św. - przypominał biskup, porównując los św. Barbary do męki i śmierci Chrystusa.
Dodał, że męczeńska śmierć świetej sprawiła, że szybko zaczął rozwijać się jej kult w Kościele. Również w Polsce był on zawsze bardzo żywy. Jako patronkę dobrej śmierci czcili św. Barbarę przede wszystkim ci, którzy są najbardziej narażenie na nagłą i niespodziewaną śmierć: górnicy, hutnicy, marynarze, rybacy, żołnierze, kamieniarze, więźniowie, itp.
Biskup podkreślał, że w Nowej Rudzie-Słupcu od lat za jej wstawiennictwem proszą o Boże błogosławieństwo górnicy, którzy pracowali niegdyś w miejskiej kopalni. Dziś pozostałością po ówczesnych zwyczajach są obchody grudniowego wspomnienia patronki.
- W duchu solidarności - razem z górnikami - zwracamy się dzisiaj do św. Barbary, aby swoim orędownictwem wyjednała górnikom u Boga wszystko, co jest im potrzebne na dziś i jutro. Każdemu z nas, a szczególnie górnikom potrzebna jest pomoc z nieba. I tej pomocy przyzywamy. Modlimy się nie tylko za górników, ale i za ich rodziny, o zdrowie dla chorych i życie wieczne dla tych, których Bóg powołał już na wieczną szychtę. Módlmy się też za nas, byśmy na wzór św. Barbary starali się kochać bardziej od wszystkich i wszystkiego naszego Zbawiciela - mówił bp Bałabuch.
Dodajmy, że uroczystości barbórkowe obchodzi się także w innych miastach diecezji takich jak Strzegom czy Złoty Stok.