To tytuł wydanej przez ks. Tadeusza Farysia monografii dotyczącej patronki górników. Przybliża historię jej życia i kultu we wschodnim i zachodnim Kościele, a także szczegółowo analizuje jej patronat w górnictwie czy działaniach NSZZ "Solidarność".
Spotkanie autorskie połączone z promocją książki odbędzie się 7 grudnia o godz. 17 w Galerii pod Atlantami (Wałbrzych, Rynek 9). Ks. Tadeusz Faryś przybliży szczegóły wieloletniej pracy nad publikacją i podzieli się odkryciami z nią związanymi.
Książka "Święta Barbara wśród nas" to liczące ponad 300 stron formatu A3 opracowanie podzielone na cztery rozdziały. Dowiadujemy się z niego, jak rozwijał się kult świętej na wschodzie i zachodzie Kościoła, ale także w Polsce na Dolnym Śląsku. Poznajemy św. Barbarę jako patronkę dobrej śmierci i narażonych na niespodziewaną śmierć wodniaków wiślanych, górników i podziemia. Autor przypomina także o związanych z nią zwyczajach jak "gałązki św. Barbary" czy Barbórka.
Znaczną część książki ks. Faryś poświęca kultowi i historii figurki św. Barbary, która powstała z inicjatywy NSZZ "Solidarność" na Dolnym Śląsku od 1980 r. Opisuje inicjatywę stworzenia kopii figurek świętej dla środowiska górniczego, a także ich losy. Szczególnie ten rozdział jest bogato ilustrowany, a część fotografii wykonał sam autor.
Ks. Tadeusz Farysia urodził w 1948 r. w Oleśnicy. Tam też zdobywał wykształcenie w SP nr 2 i Technikum Mechanicznym. W 1974 r. przyjął święcenia kapłańskie, a sześć lat później został kapelanem Solidarności w Wałbrzychu i Nowej Rudzie. Po roku wyjechał na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie jako misjonarz spędził 12 lat. Potem udał się do Belgii, a w 2014 r wrócił do Świdnicy, gdzie kontynuuje swoją misyjną i patriotyczną działalność.