Nowy numer 08/2024 Archiwum

Fałszywie oskarżony bp Marek Mendyk walczy o dobre imię

Jak podała Świdnicka Kuria Biskupia w poniedziałek 11 grudnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy rozpoczęła się sprawa przeciwko Ringier Axel Springer Polska. Biskup świdnicki oskarża wydawcę tygodnika "Newsweek" i portalu Onet o naruszenia dóbr osobistych.   

Na początku sierpnia 2022 r. na łamach tygodnika „Newsweek” pojawił się wywiad z byłym klerykiem świdnickiego seminarium – Andrzejem Pogorzelskim, który oskarżył bp. Marka Mendyka o molestowanie go, gdy był dzieckiem. Mimo przedawnienia i braku dowodów informację szybko podchwyciły inne media, wywołując poruszenie w opinii publicznej i falę hejtu wylewaną na biskupa świdnickiego. W odpowiedzi na oskarżenie bp Marek Mendyk wydał oświadczenie, w którym zdecydowanie zaprzeczył zarzutom i zapowiedział walkę o swoje dobre imię. Sprawą zajęła się prokuratura, która szybko zakończyła śledztwo, nie widząc podstaw do podjęcia postępowania.  

Biskup świdnicki zwrócił się także do metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego o zbadanie sprawy od strony prawa kanonicznego. O całej sytuacji poinformował także Nuncjaturę Apostolską w Polsce, wyrażając gotowość do współpracy w celu wyjaśnienia całej sytuacji. Tu jednak również zakończono postępowanie z braku uzasadnionych i konkretnych dowodów.  W związku z tym biskup świdnicki postanowił zgodnie z zapowiedzią bronić swojego dobrego imienia, wytaczając procesy z powództwa cywilnego. Pierwszy z nich, przeciwko Ringier Axel Springer Polska, ruszył 11 grudnia.

W lutym bp Mendyk spotka się w sądzie z przedstawicielami Agory (wydawcy "Gazety Wyborczej") i dziennikarką z jej wrocławskiego oddziału, a w późniejszym czasie z samym oskarżycielem – Andrzejem Pogorzelskim. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy