Tegoroczny XXXI Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych odbył się od 8 do 11 stycznia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. W przeglądzie wzięły udział 23 zespoły, łącznie 740 osoby, z terenu powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego. Spośród nich jury w składzie: Kazimiera Marcińczak-Momot (przewodnicząca jury i inicjatorka przeglądu), Aleksandra Kulak (animatorka kultury, nauczycielka języka polskiego) i Tadeusz Szarwaryn (kompozytor, aranżer i autor tekstów muzycznych) wyłoniło 6 grup, które otrzymały nagrody po 600 zł.
Są to:
- Przedszkole w Bystrzycy Dolnej – Grupa „Bystrzaki”, jasełka z montażem słowno-muzycznym „Maleńka Miłość” – za barwne widowisko z elementami tańca w nawiązaniu do Bożego Narodzenia.
- Szkoła Podstawowa w Pszennie – spektakl „Jeden – zero dla Nieba” – za dobrane teksty radosnych kolęd i piosenek świątecznych, staranne ich opracowanie i nastrojowość „Cichej nocy”, która „otwiera Niebios drzwi”.
- Świetlica Wiejska w Bystrzycy Dolnej – zespół Pogwarki, prezentacja „Hej, kolęda, kolęda” – za realizację scenariusza nawiązującego do polskiej tradycji obrzędowej kolędowania po domach, ku uciesze gospodarzy, kolędników i widzów.
- Niepubliczne Przedszkole Językowe „Calineczka” w Świdnicy – Grupa „Motylki”, prezentacja „Boże Narodzenie w leśnej stajence” – za efektowny obrazek leśnej pasterki zwierząt, aniołów i ludzi podążających w hołdzie do narodzonego Jezusa, przemyślane teksty i stronę wokalną.
- Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” w Świdnicy – zespół Kolędnicy z Wesołej Piątki, prezentacja „Hej, kolęda” – za barwne, rozśpiewane i roztańczone widowisko wyrażające dziecięcą radość z narodzenia Jezusa oraz wspólne tańce i śpiewy opiekunek zespołu z występującymi dziećmi.
- Przedszkole Miejskie nr 14 w Świdnicy – Grupa „Supersmyki”, prezentacja „Tylko jedna jest taka noc” za doskonałą grę aktorską młodych wykonawców, połączoną z tańcem i radosnym śpiewem na chwałę Narodzonego Pana.
Przyznano także wyróżnienia wraz z nagrodami w wysokości 300 zł:
- Przedszkole Miejskie nr 15 w Świdnicy – Grupa „Panterki”, jasełka pt. „Opowieść wigilijna” – za układ sceniczny i śpiew na żywo występujących uczestników.
- Przedszkole nr 6 w Świdnicy – jasełka „Pójdźmy wszyscy do Betlejem” – za świąteczną nastrojowość i przemyślany scenariusz.
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Świdnicy – Grupa „Reniferki”, prezentacja „Świeć gwiazdeczko świeć” – za chronologiczność przekazu biblijnego związanego z Bożym Narodzeniem.
- Uniwersytet Trzeciego Wieku – grupa „UTWorki + zaprzyjaźnione dzieciaki, prezentacja „Dom miłością budowany” – za symboliczną prostotę przekazu istoty świąt Bożego Narodzenia, gdzie miłość, radość, uśmiech, bez samotności, są najważniejszymi wartościami w życiu człowieka.
- Przedszkole Miejskie nr 3 w Świdnicy – przedstawienie „Maleńka Miłość” – za barwne i dynamiczne widowisko oraz bogatą choreografię.
- Przedszkole Miejskie w Mieroszowie – Grupa „Niezapominajki”, prezentacja „Czas na jasełka” – za kulturę słowa, staranne opanowanie przez młodych aktorów dużych partii tekstu i grę aktorską.
- Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy – „Akademia Radości”, przedstawienie „Opowieść wigilijna” za radosne teksty piosenek świątecznych, staranne ich wykonanie oraz wprowadzenie elementów teatru kukiełkowego.
- Publiczna Szkoła Podstawową w Jugowicach – Szkolne Koło Teatralne, prezentacja „Nieco inna Opowieść Wigilijna” – za emocjonalny spektakl z przesłaniem dla publiczności, że Bóg rodzi się w sercu człowieka i mimo ludzkiej odmienności musimy nauczyć się żyć obok siebie.
- Publiczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy – Grupa „Słoneczniki”, prezentacja „O Miłosierdziu” – za grę aktorską, przemyślaną i spójną koncepcję teatralną.
- Przedszkole Niepubliczne „Promyk” w Świdnicy – Grupa „Kropeczki”, prezentacja „Dzieci świata u stajenki” – za barwną ilustrację adoracji narodzin Jezusa poprzez wielokulturowy wymiar spektaklu.
- Przedszkole Miejskie nr 4 w Świdnicy – Grupa „Sówki”, prezentacja „W drodze do Betlejem” – za grę aktorską młodych uczestników występu i walory wokalne przedstawienia.
Doceniono także pojedynczych aktorów i solistów, przyznając indywidualne nagrody książkowe: Mai Maśluszczak za rolę Maryi i solistki z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Świdnicy, Kornelii Smolnik za rolę Maryi i solistki z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Świdnicy, Hannie Ostafińskiej – solistce ze Szkoły Podstawowej w Pszennie, jak również Annie Oleszek i Hannie Guzowskiej – solistkom ze Szkoły Specjalnej w Świdnicy.
Wszystkim laureatom gratulujemy!
«
‹
1
›
»
Foto Gość
DODANE 12.01.2024