Duńskie słowo oznaczające szczęście w czasie modlitwy liturgią godzin w świdnickiej katedrze posłużyło ewangelicko-augsburskiemu biskupowi do refleksji na temat ekumenizmu.
W niedzielę 21 stycznia w katedrze odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli wspólnot podzielonego Kościoła w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tym razem modlitwie liturgią godzin przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, który powitał przybyłych do świątyni przedstawicieli Kościoła ewangelicko-augsburskiego – bp. Waldemara Pytla i ks. Pawła Mellera, jak również ks. Piotra Nikolskiego z Kościoła prawosławnego.
Pierwszy z wymienionych gości został poproszony o krótką refleksję, w której, nawiązując do wpisanego kilka lat temu do prestiżowego słownika Collinsa duńskiego pojęcia „hygge”, mówił o wspólnym budowaniu szczęścia przez wszystkie denominacje chrześcijaństwa.
- W najprostszy sposób „hygge” to szczęście. Kryje się za nim praktyka tworzenia życzliwego i przytulnego nastawienia i otoczenia. Mówiąc jeszcze inaczej - jest to radość z chwili, którą się przeżywa z innymi. Dzisiaj, tutaj, w tej chwili też odczuwam takie „hygge” - szczęście wspólnej modlitwy z wami wszystkimi - deklarował duchowny.
Przybliżając historię znaczenia wspomnianego słowa, zwrócił uwagę, że dziś w wielu miejscach, także w Polsce, brakuje tej radości.
- Wiem z własnego doświadczenia, że łatwiej przychodzi, aby innego człowieka napiętnować, skrytykować, pogardliwie wskazać na niego palcem. By mówić, pisać, przemycać o nim jakieś paskudne rzeczy, aniżeli dzielić się z nim dobrem, chlebem, miłością, sobą. Jednak to jest jedyna droga, by odżyć, odbudować to, co upokorzone i sponiewierane. To jest zwyczajna droga do spotkania z bliźnim, droga do „hygge” - przekonywał bp Pytel, porównując podział Kościoła do walki bogiń o jabłko z napisem „dla najpiękniejszej” z mitologii greckiej.
Dodał, że zabawne jest to, że Bóg przygląda się tej kotłowaninie, w której każdy chce być najważniejszy, a i tak wszyscy w Jego oczach są równi.
W modlitewnym spotkaniu w katedrze uczestniczyli również: bp Adam Bałabuch, bp Ignacy Dec, przedstawiciele duchowieństwa i laikatu stolicy diecezji.