Mówi się, że nikt nie cierpi bardziej od rodziców, którzy przeżyli śmierć swoich dzieci. To wydarzenie zupełnie zmienia ich życie i wymaga szczególnej delikatności. Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka są przestrzenią, która pozwala nauczyć się żyć na nowo.
O szczególnej formie żałoby w przypadku rodziców tracących swoje dzieci wiedzą organizatorzy kolejnej edycji rekolekcji skierowanych do tej grupy.
- Bardzo ważnym elementem podejmowanym na rekolekcjach jest wolność i indywidualne decydowanie o udziale w każdym z zaproponowanych wydarzeń. Ten moment, w którym rodzic akceptuje, że ma prawo przeżyć żałobę w sposób dla siebie indywidualny, jest bardzo istotny dla całego procesu pogodzenia się ze stratą i nauczenia się życia na nowo z nowym doświadczeniem. Niemal każdy rodzic doświadczający śmierci dziecka ma poczucie odpowiedzialności czy też nawet winy - podkreśla Aneta Rams, terapeuta NEST posługująca na rekolekcjach.
Szczególnie widoczne jest to w przypadku śmierci samobójczej dziecka. - W takiej sytuacji proces może trwać bardzo długo, wymaga olbrzymiego wsparcia społecznego, pomocy ze strony osób bliskich, rodziny i przyjaciół, ale też nieznajomych, którzy mogą stawać się bliscy ze względu na wspólne doświadczenie. Niekiedy niezbędny jest kontakt ze specjalistą, aby wrócić do normalnego życia - dodaje Paweł Dochniak, który ze swoją małżonką od kilku lat są głównymi organizatorami spotkania.
To nie jedyna inicjatywa, którą podjęli w trosce o rodziców i ich dzieci. - Nasze działania są dwutorowe: po pierwsze pomoc bezpośrednia - właśnie poprzez rekolekcje, ale także budowę Pomnika Dziecka Utraconego w Jaworzynie Śląskiej, współorganizacja pochówku dzieci ze świdnickiego szpitala raz do roku, organizowanie cyklicznych Mszy św. w intencji rodziców i rodzin po stracie, obchody Dnia Dziecka Utraconego 15 października oraz pomoc pośrednia - poruszanie tego tematu w przestrzeni publicznej, akcje informacyjne, współpraca z innymi fundacjami i społecznościami działającymi w tym obszarze. Cieszymy się, że w tych wszystkich działaniach możemy liczyć na pomoc osób świeckich i duchownych. Z ks. Mirosławem Rakoczym, duszpasterzem rodzin diecezji świdnickiej, organizujemy większość z tych inicjatyw. Ks. Piotr Gołuch zawsze służy pomocą, gdy go poprosimy. W kwestii informacyjnej niezastąpiony jest ks. Krzysztof Ora, a najlepszym przykładem troski grupę jest sam biskup świdnicki Marek Mendyk, który co roku rezerwuje sobie czas i jest obecny na całych naszych rekolekcjach, wspierając modlitwą i rozmową dotkniętych tą wielką tragedią rodziców - podkreśla Justyna Dochniak.
Wciąż zachęcają do zapisów na tegoroczną edycję rekolekcji, które rozpoczną się w piątek (2 lutego) o 17.30, a zakończenie zaplanowano na niedzielę o 14.00. Odbywają się one w Domu Rekolekcyjnym Diecezji Świdnickiej w Bardzie. W programie Msze św., konferencje, indywidualne spotkania z terapeutą czy kapłanami, rozmowy z innymi rodzicami po stracie dziecka. Na rekolekcje mogą przyjechać małżonkowie oraz osoby indywidualne. Zapisy i więcej informacji pod numerem telefonu 513-928-321.