Nowy numer 08/2024 Archiwum

Błogosławiona pielęgniarka odwiedza chorych

W dniach od 6 stycznia do 18 lutego na terenie diecezji świdnickiej odbywa się peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej, zorganizowana przez diecezjalne duszpasterstwo służby zdrowia.

Relikwie odwiedzają placówki służby zdrowia, szpitale, hospicja i domy pomocy społecznej. Chorzy oraz pracownicy poszczególnych placówek mają okazję przez kilka dni modlić się za wstawiennictwem błogosławionej, której beatyfikacja odbyła się w 2018 r. w Krakowie.

Hanna Chrzanowska (1902-1973) była pielęgniarką i działaczką społeczną. Była wyczulona na los chorych, zwłaszcza dzieci, zasłynęła ze swojego zaangażowania w środowisku pielęgniarskim. Przed II wojną światową była jedną z założycielek Katolickiego Związku Pielęgniarek Polskich. W swojej działalności wykazywała się niezwykle innowacyjnym podejściem w opiece nad chorymi, będąc prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego. Ściśle współpracowała z kard. Karolem Wojtyłą.

– Peregrynacja jest wyrazem szacunku dla jej osoby, która do dzisiaj pozostaje inspiracją dla wielu pielęgniarek i innych pracowników ochrony zdrowia. Jest to także dowód, że dziedzictwo jej pracy jest ciągle aktualne. Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, w której fundamentami jest nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa – mówi ks. Andrzej Walerowski, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

Relikwie dotrą jeszcze do szpitala w Bystrzycy Kłodzkiej, szpitala św. Antoniego w Ząbkowicach Śl., szpitala w Nowej Rudzie, hospicjum Caritas w Świdnicy, szpitala „Latawiec” w Świdnicy i domu księży emerytów. Peregrynacja zakończy się w katedrze świdnickiej w dniach 17-18 lutego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy