Nowy numer 08/2024 Archiwum

Wyjść z komunijnego ubranka

Kiedy w społeczeństwie trwa dyskusja nt. lekcji religii, świdniccy paulini ruszyli z kolejnym cyklem spotkań dla dorosłych i młodzieży, na których katechiści z Drogi Neokatechumenalnej pomagają znaleźć swoje miejsce w Kościele.

Od 29 stycznia w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19.15 w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP katechiści Drogi Neokatechumenalnej wraz z ojcami paulinami dzielą się własnym doświadczeniem i opowiadają o Bogu, który kocha każdego człowieka.

– Te spotkania są głębokim wtajemniczeniem wiary. Są przede wszystkim dla ludzi, którzy już są w Kościele i chcą pogłębić swą formację. Odkryć źródła swojego chrztu i wiary. Chrzest to pierwszy i najważniejszy sakrament, bo włącza nas do Kościoła. „Dyrektorium ogólne o katechizacji” mówi o konieczności otwierania katechumenatu pochrzcielnego i że podstawową formą katechizacji w parafiach ma być właśnie katechizacja dorosłych, katecheza dzieci jest tylko uzupełnieniem. Naszym działaniem staramy się wypełniać tę lukę w parafiach. Kolejną grupą docelową są ludzie nieochrzczeni. Dla nich udział w katechezach będzie drogą do przyjęcia pierwszego z sakramentów – wyjaśniał przed jednym z cyklów katechez odpowiedzialny za cały region Hubert Lary, dodając, że katechezy mogą pomóc jakby wyswobodzić się z ciasnego ubranka komunijnego — wyjść z utartych, a nieprzystających do wieku postaw i żyć wiarą dojrzałą. 

Po zakończeniu katechez ich uczestnicy będą mogli wejść na Drogę Neokatechumenalną, tworząc wspólnotę. Dotychczas w świdnickiej parafii prowadzonej przez ojców paulinów powstały już 3 takie grupy. W Polsce historia Drogi rozpoczęła się w 1975 r. w Lublinie, dzięki o. Alfredowi Cholewińskiemu SJ. Katechezy zaczęto głosić w środowisku związanym z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Od tego czasu powstało ponad 1000 wspólnot w blisko 400 parafiach.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy