Nowy numer 15/2024 Archiwum

Obchody 20-lecia diecezji w katedrze

Dziękczynnej modlitwie przewodniczył bp Ignacy Dec, który przed laty został ogłoszony pierwszym biskupem świdnickim.

W południe, dokładnie 20 lat po ogłoszeniu powstania diecezji, w katedrze zgromadzili się przedstawiciele duchowieństwa i laikatu. Mszy św. przewodniczył biskup senior Ignacy Dec, który dwie dekady temu został ogłoszony pierwszym pasterzem diecezji świdnickiej. 
- Ogłoszono wówczas powstanie dwóch diecezji: bydgoskiej i świdnickiej. Zrobiono to w trzech miejscach: na Watykanie, w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie i w kurii metropolitalnej we Wrocławiu. Do tego ostatniego miejsca zostaliśmy wezwani na godz. 12, żeby tę wiadomość przyjąć. Dekret Stolicy Apostolskiej odczytał wówczas kard. Henryk Gulbinowicz - wspominał na początku Eucharystii bp Dec, dziękując Bogu za to, co się dokonało od tamtego momentu.
W homilii, odnosząc się do liturgii słowa, zachęcał najpierw do zachowania Dekalogu, a następnie do miłości nieprzyjaciół, o której w Ewangelii mówił sam Chrystus. 

Nawiązał też do przeżywanej uroczystości, wspominając okrągłe rocznice ustanowienia diecezji (2009 - pięciolecie pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza,  2014 - dziesięciolecie pod przewodnictwem nuncjusza abp. Celestino Migliore, 2019 - piętnastolecie pod przewodnictwem nuncjusza Salvatore Pennacchio). 
- W ciągu tych 20 lat zostało wyświęconych 161 księży, zmarło natomiast 71 kapłanów. I choć statystyka wypada dość korzystnie, widzimy jak z roku na rok maleje liczba nowych powołań. Dlatego apelujemy o modlitwę w tej intencji. Przez ten czas przeżyliśmy dwie diecezjalne peregrynacje - obrazu Jezusa Miłosiernego (2007-2010) i figury Matki Bożej Fatimskiej (2014-2017) - wyliczał biskup senior, zachęcając do dziękczynienia.

W modlitwie wzięli też udział biskup świdnicki Marek Mendyk i biskup pomocniczy Adam Bałabuch.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy