Kudowa-Zdrój. Pójdą polsko-czeską Drogą Światła

Już w najbliższą sobotę Skauci Króla wraz z sąsiadującymi ze sobą parafiami zapraszają do przejścia z Jezusem od Zmartwychwstania do Zesłania Ducha Świętego.

Wydarzenie rozpocznie się 13 kwietnia o godz. 18 w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Czermnej Mszą św. Po niej Skauci Króla poprowadzą grupę w kierunku kościoła Nawiedzenia NMP w czeskim Velké Poříčí.

Po drodze zatrzymają się przy 14 stacjach, rozważając wydarzenia po zmartwychwstaniu Jezusa aż po Zesłanie Ducha Świętego. Drodze towarzyszyć będzie śpiew kanonów z Taizé po polsku, czesku i łacinie, a rozważania podczas każdej stacji czytane będą w dwóch językach. 

Ostatnim punktem będzie wspólne świętowanie przy agapie.

Przypomnijmy, że nabożeństwo drogi światła (łac. via lucis) powstało we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające przejście Jezusa z ciemności do światła. Rozpowszechniona w latach 90. na całe Włochy Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na jubileusz 2000 roku, a następnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Głównym celem tego nabożeństwa jest podkreślenie znaczenia czasu wielkanocnego w Kościele i przypomnienie wydarzeń takich jak: przybycie apostołów do pustego grobu, objawienie się Zmartwychwstałego Marii Magdalenie, uczniom idącym do Emaus i apostołom, którym przekazał władzę odpuszczenia grzechów i nakaz misyjny, czy wniebowstąpienie. Droga światła z Kudowy-Zdroju do Velké Poříčí będzie miała także wymiar jednoczący oba narody.

« 1 »