Policjant z Bielawy nagrodzony za bohaterstwo

Komisarz Andrzej Żuławiński w sierpniu 2023 r. podczas urlopu nad morzem uratował topiącego się 11-letniego chłopca z niepełnosprawnością oraz jego ojca. Jego poświęcenie doceniła Fundacja Dorastaj z Nami.

„Są wokół nas ludzie, którzy na co dzień zapewniają nam bezpieczeństwo, niejednokrotnie narażając przy tym swoje życie. To ich praca. A jednocześnie coś o wiele większego. To ogromna odpowiedzialność i oddanie. To misja. Dlatego Fundacja Dorastaj z Nami wspólnie z portalem Defence24.pl, postanowiła tych ludzi uhonorować i w sposób szczególny nagrodzić ich postawę” - czytamy na portalu społecznościowym organizatorów.

W tym celu zdecydowali się co roku przyznawać takim osobom nagrodę Orła Służby Publicznej. Jest ona przeznaczona dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb publicznych w Polsce, którzy w czasie godzin pracy lub po ich zakończeniu, wykazali się ponadprzeciętną, bohaterską i odważną postawą w swoim działaniu na rzecz innych osób.

Pierwszą taką nagrodę 6 maja na uroczystej gali w Warszawie odebrał służący w bielawskim komisariacie Policji Andrzej Żuławiński za uratowanie topiącego się 11-letniego chłopca z niepełnosprawnością oraz jego ojca. Zdarzenie miało miejsce 25 sierpnia 2023 r. w Rewie. Policjant wraz ze swoją rodziną odpoczywali na plaży, gdy zobaczył chłopca na materacu, który płynął wzdłuż brzegu.

- Zobaczyłem, że 11-latek znajdował się ok. 15-20 m od brzegu, ale coraz szybkiej się oddalał od niego. Po drodze krzyczałem udzielając kolejnych wskazówek. Za sobą słyszałem mężczyznę, który zmierzając w naszym kierunku opadał z sił. Nie mogłem po niego wrócić, bo dziecko na materacu by odpłynęło. Po dotarciu do celu chwyciłem materac i zacząłem holować go do brzegu. Płynąłem w kierunku mężczyzny, którego również udało się zaciągnąć do brzegu - wspomina to wydarzenie komisarz.

Dodaje, że nie spodziewał się za to żadnej nagrody. Ma świadomość, że każdego dnia w różnych miejscach Polski policjanci podejmują interwencje ratując ludzkie życie.

- Nie da się opisać tego, co czułem, gdy otrzymałem nagrodę Orła Służby Publicznej i to jeszcze przyznawaną po raz pierwszy. Poczułem na pewno w pewnym sensie radość i zaskoczenie. Myślę jednak, że każdy z nominowanych zasługiwał na nagrodę - podkreśla.

Dodajmy, że poza statuetką, zwycięzca odebrał także czek, którego fundatorem jest firma PwC Polska.

« 1 »