Dni Papieskie w Świdnicy z wyjątkową procesją

Tradycyjnie z okazji kolejnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w stolicy diecezji odbędzie się cykl wydarzeń upamiętniających papieża Polaka.

Program tegorocznych Dni Papieskich rozpoczyna się 16 maja autokarową pielgrzymką świdniczan do sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach. Wybiera się na nią również biskup pomocniczy Adam Bałabuch, a zapisy prowadzi ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

On również organizuje zaplanowaną na kolejny dzień o godz. 19.30 nabożeństwo Drogi Światła ulicami Świdnicy.

- Po raz pierwszy wzorem miejskiej Drogi Krzyżowej zdecydowaliśmy się zorganizować wielkanocne nabożeństwo podkreślające zmartwychwstanie Chrystus i znaki Jego życia. W Kościele potrzebujemy mocniejszego akcentowania najważniejszego wydarzenia w dziejach, czyli zwycięskiego przejścia Chrystusa ze śmierci do życia. Chcemy na zakończenie okresu paschalnego, tuż przed Zesłaniem Ducha Świętego, zaprosić do udziału w wyjątkowym nabożeństwie. Idąc ulicami miasta, będziemy nieść zapalony paschał symbolizujący zmartwychwstałego Pana, i zatrzymywać się przy kolejnych stacjach, by rozważać wydarzenia od zmartwychwstania do Pięćdziesiątnicy. Chcemy w ten sposób cieszyć się faktem zwycięstwa Chrystusa i Jego towarzyszenia Kościołowi. Naszą wędrówkę rozpoczniemy przed kościołem św. Józefa, a zakończymy pod pomnikiem św. Jana Pawła II - wyjaśnia, prosząc o zabranie świec.

Tego samego dnia przed południem (od godz. 9.30) w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodku Kultury odbędzie się finał przeglądu przedstawień teatralnych przygotowanych przez dzieci z miejscowych przedszkoli, a po nim prezentacja finalistów konkursów muzycznych, recytatorskich i plastycznych poświęconych pamięci papieża Polaka, a przygotowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury.

W program Dni Papieskich wpisana jest również Msza św. inaugurująca I Synod Diecezji Świdnickiej, która odbędzie się 18 maja o godz. 11. w katedrze. Będzie jej przewodniczył bp Marek Mendyk.

W niedzielę natomiast w Parku Centralnym o godz. 14. rozpocznie się Festyn Rodzinny połączony z V Biegiem Papieskim. Wieczorem zaś organizatorzy zapraszają do katedry na koncert „Droga do świętości - Świdnica pamięta” w wykonaniu Moniki Wiśniowskiej-Basel z zespołem.

Przez cały tydzień można też obejrzeć wystawę fotografii z pielgrzymek św. Jana Pawła II do ojczyzny, najpierw w Kościele NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych (5-12 maja), a następnie w katedrze (13-19 maja). Zapraszamy!  

« 1 »