Pobłogosławił ich we wspomnienie Niepokalanego Serca NMP w świdnickiej katedrze biskup pomocniczy Adam Bałabuch. Zachęcał, by jak Maryja rozważali wielkie sprawy Boże.
Ponad 60 członków służby liturgicznej, po rocznym przygotowaniu prowadzonym przez ks. Łukasza Basistego, ks. Piotra Sipiorskiego i ks. Emila Dudka, uroczyście przyjęło nowe funkcje. Połowa z nich przyjęła z rąk bp. Adama Bałabuch krzyż ceremoniarski, a pozostali zostali pobłogosławieni na lektorów.
Biskup w homilii nawiązał do przeżywanego tego dnia wspomnienia Niepokalanego Serca NMP.
- Serce w języku Biblii oznacza istotę wewnętrznego życia człowieka, centrum jego duchowej mocy; miejsce, w którym zapadają najważniejsze decyzje. Serce to także symbol miłości, stąd mówimy o człowieku, który ma serce dla innych lub o człowieku bez serca. W każdym sercu, tak pięknym, kryje się specyficzna tajemnica człowieka - rozpoczął.
Nawiązując do fragmentu Ewangelii o zagubieniu Jezusa w świątyni, przekonywał, że serce Matki związane jest ściśle z sercem jej Syna.
- Serce Maryi nie było wolne od zatroskania i bólu. Wszystkie wydarzenia z życia Pana Jezusa zapadały głęboko w sercu Maryi. Tak, że Ewangelista zanotował: „a Matka Jego chowała wiernie te wspomnienia w swym sercu”. To znaczy, że Maryja przechowywała w sobie słowa i wydarzenia związane z życiem Syna. Wnikała w ich sens, rozważała je - mówił bp Bałabuch.
ZOBACZ GALERIĘ:
Wyjaśniał, że owoc tego rozważania był podwójny: zachowywała w życiu te słowa, kierowała się nimi, a także owocami swoich rozważań dzieliła się z innymi, z Kościołem. Jednym z tych doświadczeń był właśnie ból po zagubieniu Chrystusa.
- Ból przenikający serce Maryi uczy nas, że nasze serca także nie raz wypełniają się zatroskaniem i bólem. Przede wszystkim ten ból powinien rodzić się wówczas, kiedy zagubimy Pana Jezusa w swoim życiu. Dzieje się to wówczas, kiedy popełniamy grzechy - zauważył, dodając że opis szukania dwunastoletniego Jezusa zawiera w sobie także prawdę radosną - Jego znalezienia.
Zachęcał przy tym młodych członków liturgicznej służby, by każdego dnia szukali Zbawiciela i jak Maryja rozważali wielkie sprawy Boże w swoich sercach.
Do rozwoju duchowego zachęcał 30 nowych ceremoniarzy i 38 nowych lektorów także ks. Łukasz Basisty, dziękując za pomoc w przygotowaniu uroczystości i poprowadzeniu rocznego kursu.