W Kłodzku odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 660. rocznicy śmierci pierwszego arcybiskupa Pragi Arnošta z Pardubic. Eucharystii przewodniczył kard. Dominik Duka, reprezentujący Kościół w Czechach.
Witając przybyłych gości, o. Andrzej Migacz, proboszcz par. Wniebowzięcia NM,P przypomniał, że arcybiskup Arnošt z Pardubic był postacią niezwykle ważną nie tylko dla ziemi kłodzkiej, ale i całej Europy Środkowej. – Arnošt z Pardubic jako wybitna osobowość czeskiego średniowiecza przyczynił się do powstania pierwszego w Europie Środkowej Uniwersytetu Karola w Pradze, którego był współzałożycielem i kanclerzem. Kardynale Dominiku, witam cię serdecznie w tym kościele, gdzie z woli arcybiskupa Arnošta znajdują się jego doczesne szczątki. Staramy się, by pamięć o nim była wciąż żywa – mówił o. Migacz, witając również: biskupa świdnickiego Marka Mendyka, o. Andrzeja Biesia, prorektora Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie i delegata prowincjała, czeskiego konsula, a także władze samorządowe oraz przedstawicieli świata nauki i kultury. Uroczystość uświetnił chór Concerto Glacensis.
Związek Arnošt z Pardubic z Kłodzkiem sięga czasów dzieciństwa i edukacji, co czyni to miejsce szczególnie symbolicznym w jego biografii. To właśnie tutaj odkrył swoje powołanie, co podkreślił kard. Duka w homilii. – Jest to również miejsce w jego życiu, w którym spotyka Dziewicę Marię, Matkę Bożą, która pokazuje mu nie słowami, ale wyrazem twarzy, że musi zmienić swoje życie i stać się prawdziwym dzieckiem Bożym. Ten epizod z życia arcybiskupa Arnošta musi przemawiać do każdego z nas – mówił arcybiskup senior archidiecezji praskiej, metropolita praski i prymas Czech w latach 2010–2022, przewodniczący Konferencji Episkopatu Czech w latach 2010–2020.
Pomnik pierwszego arcybiskupa Pragi stoi w nawie północnej kłodzkiego kościoła. Kamil Gąszowski /Foto GośćPrzypominał, że duchowość Arnošta z Pardubic była głęboko związana z kultem maryjnym, co znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości artystycznej. Szczególnie znana jest Madonna z Kłodzka, która stała się patronką diecezji Hradec Kralove, z której pochodzi kard. Duka. Podkreślił, że ta duchowość odbiła się echem również w późniejszej historii Kościoła i w działalności Prymasa Tysiąclecia. – To przedstawienie i legendarna wypowiedź potwierdzają tytuł Matki Bożej Matki Kościoła, który był promowany na Soborze Watykańskim II przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Związek narodu czeskiego z Polską istnieje więc nie tylko za sprawą św. Wojciecha, ale widzimy go także w duchowości pierwsze arcybiskupa Pragi – dodał.
Zwrócił uwagę, że postać arcybiskupa jest jednym z filarów relacji polsko-czeskich i stanowi pomost między obydwoma narodami. Kardynał Duka podkreślił, że Kłodzko może być postrzegane jako miejsce, gdzie te relacje mają swoje korzenie. Odniósł się także do współczesnych wyzwań stojących przed Kościołem i społeczeństwem. Nawiązał do roli takich postaci jak św. Jan Paweł II czy bł. Stefan Wyszyński, podkreślając, że nasze czasy potrzebują ludzi o podobnym formacie duchowym i intelektualnym, na miarę arcybiskupa Arnošta. Zaznaczył przy tym wielką wagę rodziny: – W tej rodzinie niezwykła rola należy do kobiety, bez której mężczyzna nie przyszedłby na świat. Pod sercem matki nie tylko stajemy się ludźmi, ale także wzrastamy w naszej zdolności do komunikowania się. To właśnie zanik tej niezastąpionej roli macierzyństwa jest konsekwencją zaniku praw dziecka. Tak właśnie umierają prawa człowieka. Myślę, że musimy na nowo odkryć źródła, z których zrodziło się, a potem odnowiło nasze społeczeństwo – zakończył.
ZOBACZ GALERIĘ:
Na zakończenie Eucharystii bp Marek Mendyk wyraził radość z obecności kard. Duki, nazywając go jednym z "gigantów naszych czasów" obok świętego Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI. Zwrócił też uwagę na trudną sytuację współczesnego Kościoła, w tym sytuację młodej diecezji świdnickiej, która obchodzi 20-lecie swojego istnienia i inauguruje swój pierwszy synod diecezjalny. – W obliczu tych wyzwań jako Kościół w Polsce, jako duszpasterze i katolicy świeccy próbujemy się jakoś odnaleźć w tej nowej rzeczywistości i na nowo odczytać swoją misję. Szukamy światła dla naszej posługi – podkreślił bp Mendyk, przypominając, że rozpoczęty niedawno I Synod Diecezji Świdnickiej jest nadzieją na odkrycie na nowo chrześcijańskiej tożsamości.
Arnošt z Pardubic (1297-1364) był pierwszym arcybiskupem praskim i znaczącą postacią w XIV-wiecznych Czechach. Urodził się 25 marca prawdopodobnie w Kłodzku jako najstarszy spośród czterech synów rycerza Arnošta z Hostinki, pana na Pardubicach, królewskiego burgrabiego w Kłodzku i jego żony Adeli (Adlički). Pierwsze nauki pobierał w szkole parafialnej prowadzonej przez joannitów przy kościele pw. św. Jana w Kłodzku. Studiował we Włoszech i pełnił ważne funkcje kościelne. Jako arcybiskup Pragi był sprawnym administratorem i dyplomatą. Jego główne osiągnięcia to: rozpoczęcie budowy katedry św. Wita w Pradze, przyczynienie się do powstania Uniwersytetu Karola w Pradze, ogłoszenie statutów regulujących funkcjonowanie Kościoła w Czechach, założenie klasztorów dla zakonu kanoników regularnych czy działalność dyplomatyczna na rzecz Karola IV Luksemburskiego. Arnošt z Pardubic zmarł w 1364 roku i został pochowany w Kłodzku. Jego nagrobek jest cennym zabytkiem. W 1870 rzeźbiarz Johann Janda wykonał pomnik Arnošta z Pardubic znajdujący się obecnie w nawie północnej.