Łamię bariery. Rozmowa z Olehem Kapitanem

Urodził się w Bohoroczanach w Ukrainie. Od 30 lat mieszka w Polsce. Jest katechetą w Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości. Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu "Gościa Świdnickiego".

Oleh Kapitan na początku lat 90. XX w. podczas studiów teologicznych w Instytucie Teologicznym w Iwano-Frankowsku otrzymał propozycję wyjazdu na stypendium zagraniczne. Zamiast Stanów Zjednoczonych, Włoch czy Niemiec wybrał Polskę. Pierwszą książką w języku polskim, którą przeczytał, była „Awantura o Basię”. Tutaj poznał swoją żonę i tak niedługo minie 30 lat, odkąd nasz kraj stał się dla niego drugą ojczyzną.

Opowiada o dramatycznych okolicznościach swojego chrztu, a także swoim nawróceniu w wieku 16 lat. – Moi rodzice byli wierzący, ale niepraktykujący ze względu na prześladowania religijne – wspomina. – Mój dziadek Michał bardzo chciał, żeby w naszej rodzinie można było ochrzcić dzieci, co było ryzykowne, ale udało się to zrobić w tajemnicy.

Jest nauczycielem religii w Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości. W rozmowie dzieli się swoimi doświadczeniami nauczania młodzieży. – Nigdy nie chciałem być dla nich policjantem, który ich na siłę do czegoś zmusza. Chciałem być dla nich przykładem – mówi.

Na pytanie o sens swojej pracy odpowiada: – Sens daje mi to, że młodzi ludzie chcą ze mną rozmawiać.

Cała rozmowa dostępna na SpotifyApple Podcast i YouTube

 

« 1 »