Pochować, by nie zapomnieć

Pogrzeb jest ważnym momentem przeżywania żałoby. Dotyczy to także rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka. Dziś na świdnickim cmentarzu odbył się pogrzeb dzieci martwo urodzonych, których ciała z różnych powodów pozostały w szpitalu.

W Dzień Dziecka Utraconego już po raz czwarty z inicjatywy Fundacji Małżeństwo Rodzina, Diakonii Życia Ruchu Światło–Życie oraz Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Świdnickiej na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej odbyła się ceremonia pochówku dzieci martwo urodzonych ze świdnickiego szpitala.

Obrzęd rozpoczął się w kaplicy cmentarnej, następnie uczestnicy przeszli w kondukcie pogrzebowym na miejsce pochówku. Uroczystość poprowadził ks. Mirosław Rakoczy, diecezjalny duszpasterz rodzin. – W tym małym człowieku zawiera się pełny potencjał osoby ludzkiej. Dzisiejsza uroczystość może nam pomóc spojrzeć na tę rzeczywistość przez pryzmat Bożego miłosierdzia. Ufamy, że ci nasi mali bracia i siostry są już u Jezusa, który obdarzył ich od poczęcia nieśmiertelną duszą – mówił na początku.

W trumnie znalazły się ciała martwo urodzonych dzieci, które z różnych powodów pozostały w szpitalu. – Psychologia mówi, że jest potrzebne zamknięcie żałoby. Nie każdy chce się z nią mierzyć w momencie straty. Nie każdy jest gotowy zorganizować indywidualny pochówek, który wymaga przejścia określonych procedur. Dlatego też dzisiejsza uroczystość otwarta jest dla tych wszystkich, którzy nie mogli pochować swoich dzieci – tłumaczy Paweł Dochniak z Fundacji Małżeństwo Rodzina

Dodaje, że jeszcze dziś w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej o godz. 17.30 sprawowana będzie Msza św. w intencji rodziców i rodzin po stracie dziecka.

– Pogrzeb jest ważnym etapem przeżywania żałoby, który pozwala lepiej przeżyć proces pogodzenia się ze stratą. Jest to też moment pożegnania się z tą osobą. Pożegnać, nie znaczy zapomnieć. Każdy grób, szczególnie dziecka nienarodzonego, jest miejscem, dzięki któremu ta pamięć może być ciągle żywa – mówi ks. Mirosław Rakoczy i przypomina, że kilka lat temu zostało wydane „Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie”

Kompendium może być pomocne nie tylko dla duszpasterzy, ale także rodzin borykających się z żałobą. Może być też przydatne dla pracowników służby zdrowia oraz urzędników państwowych, aby z powagą i współczuciem traktować rodziców, a zmarłe dzieci otoczyć szacunkiem. Publikacja daje też jasne wskazówki prawne i pastoralne pomocne w rozwiązywaniu problemów, które mogą pojawić się w takiej sytuacji. Kompendium zawiera m.in. obrzędy pogrzebu dziecka nieochrzczonego, wyjaśnia też różnice w organizacji pogrzebu, gdy płeć dziecka nie została ustalona lub gdy została stwierdzona w szpitalu, bądź ustalona w badaniu genetycznym. Dołączone są również wzory wniosków o zasiłek pogrzebowy, zasiłek macierzyński oraz o udzielenie urlopu macierzyńskiego, który w przypadku martwo urodzonego dziecka przysługuje w skróconym wymiarze 56 dni.

Inicjatorzy uroczystości przypominają też, że w razie potrzeby informacje o prawach po poronieniu lub diagnostyce poronień można znaleźć na stronie www.poronilam.pl, można też skorzystać z telefonu zaufania: 537 883 952.  

„Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie” można pobrać w formacie PDF ze strony Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (link).

« 1 »