⁠Misje nie tylko od święta, nie tylko przez tydzień, ale cały rok

- Głównym celem Tygodnia Misyjnego jest rozbudzenie poprzez modlitwę świadomości misyjnej oraz odpowiedzialności każdego człowieka za głoszenie Ewangelii Chrystusowej wraz z jej wymiarem charytatywnym - mówi Violetta Leńska, delegat biskupa świdnickiego ds. misji oraz diecezjalna dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

Kamil Gąszowski: Hasło tegorocznego Tygodnia Misyjnego brzmi: "Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę". Jak powinniśmy je rozumieć w kontekście dzisiejszego świata?

Violetta Leńska: Obserwując dokąd zmierza współczesny świat i w kontekście rozprzestrzeniającego się bardzo szybko kryzysu religijności, tegoroczne hasło Tygodnia Misyjnego "Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę" przypomina, że misyjne posłanie Kościoła do głoszenia Ewangelii jest skierowane do wszystkich wierzących. Bóg nie kieruje wezwania tylko do wybranych, tak jak mamy w zwyczaju myśleć, lecz do każdego człowieka. Jest to bardzo osobowe zaproszenie na ucztę i bezinteresowny akt Bożej miłości, obejmujący wszystkich i każdego z nas z osobna. Jedynym warunkiem jest wolna odpowiedź człowieka, który w swojej roszczeniowości do otaczającej go rzeczywistości, chyba się trochę zagubił. Dlatego w tym roku przypominamy ochrzczonym to, tak ważne, ewangeliczne przesłanie.

Jakie są najważniejsze cele Tygodnia Misyjnego?

Głównym celem Tygodnia Misyjnego jest rozbudzenie poprzez modlitwę, świadomości misyjnej oraz odpowiedzialności każdego człowieka za głoszenie Ewangelii Chrystusowej wraz z jej wymiarem charytatywnym. Na cały tydzień Dzieła Misyjne w Polsce przygotowały materiały, które pomogą w przeżywaniu wspólnotowym tego wydarzenia. W kościołach organizowana jest zbiórka na Krajowy Fundusz Solidarności. Wierni uczestniczą w misyjnych różańcach i nabożeństwach oraz modlitwie za posłanych do pracy misyjnej. W szkołach przeprowadzane są katechezy prezentujące życie, kulturę i potrzeby poszczególnych kontynentów, a grupy misyjne w parafiach włączają się do ogólnopolskich kampanii organizowanych na rzecz misji.

Czy Tydzień Misyjny w tym roku ma na celu zwiększenie świadomości na temat jakichś szczególnych problemów misjonarzy na świecie?

Według mojej wiedzy misjonarze i misjonarki najczęściej postrzegani są  jako wybrane z tłumu osoby pracujące w jakimś egzotycznym afrykańskim czy azjatyckim kraju, mające za zadanie nieść Chrystusa tym, którzy jeszcze Go nie znają. Tymczasem wydaje mi się, że współczesne misje różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Za misje odpowiedzialni są wszyscy ochrzczeni. Będąc chrześcijanami mamy obowiązek uczyć się Jezusowego sposobu mówienia oraz działania, musimy Go naśladować bez względu na to, kim się jest, gdzie się mieszka, jakie ma się wykształcenie czy zawód. To jest właśnie realizacja misyjnego posłania Kościoła. Dzisiaj cały świat potrzebuje odnowionego głoszenia Ewangelii, nie tylko na tradycyjnych terenach misyjnych, ale także tu i teraz. Po misji ad gentes - do narodów, wielkim wyzwaniem i znakiem czasu skierowanym nie tylko do misjonarzy jest czas misji inter gentes - wewnątrz narodów, wraz z poszanowaniem ich kultur i tożsamości narodowych. Jest to zadanie bardzo trudne i wymagające.

Ilu misjonarzy wywodzi się z diecezji świdnickiej?

W obecnym czasie Polscy misjonarze pracują w 99 krajach i jest ich 1662. Z diecezji świdnickiej pochodzi trzech: Nina Kuniszewska, ks. Eugeniusz Milewicz, ks. Krzysztof Zębik. Oczywiście są jeszcze misjonarze ze zgromadzeń posługujących w naszej diecezji.

Za jakie działania i wydarzenia jest odpowiedzialny referat misyjny naszej świdnickiej Kurii Biskupiej?

W diecezji świdnickiej referat misyjny należy do struktur Wydziału Duszpasterskiego. Wspólnie podejmujemy inicjatywy misyjne, które mają za zadanie kształtowanie diecezjalnej odpowiedzialności za misje oraz duchową i materialną pomoc. Referat podejmuje szereg działań informujących o potrzebach misjonarzy, szkolimy animatorów i współpracowników misyjnych oraz współtworzymy powszechny fundusz solidarności, z którego opłacane są projekty na terenach misyjnych. Diecezja świdnicka uczestniczy w większości akcji i kampanii organizowanych przez PDM w Polsce i inne instytucje misyjne w Polsce. Wspieramy Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Mivę Polska, Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i inne instytucje pomagające misjom. Z zebranych pieniędzy budowane są kościoły, kaplice, plebanie, ośrodki duszpasterskie, klasztory, szpitale, szkoły, środki transportu dla misjonarzy, wynagrodzenia dla katechistów i katechetów.

Do tej pory udało nam się kontynuować realizowane w poprzednich latach inicjatywy oraz ożywić wiele nowych akcji, proponowanych w ramach statutowych działań Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. W wśród naszych działań, które podejmowaliśmy w przeciągu ostatniego roku warto wymienić m.in.: konkurs misyjny o Małej Teresce dla szkół podstawowych i średnich, akcja Kolędnicy Misyjni w parafiach i szkołach oraz diecezjalne spotkanie Kolędników Misyjnych w WSD Świdnica, warsztaty misyjne "Altruizm - obowiązek czy zadanie", spotkanie animatorów i duchownych referentów misyjnych z dyrektorem krajowym PDM ks. Maciejem Będzińskim. Braliśmy też udział w Ogólnopolskiej Szkole Animatorów Misyjnych I stopnia w Warszawie.

Jakie są plany w dalszej działalności referatu misyjnego?

W najbliższym czasie priorytetowym zadaniem, które chcemy zrealizować w naszej diecezji, w ramach Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Polsce, jest powołanie grup młodzieżowego wolontariatu misyjnego oraz ożywienie i zwrócenie uwagi na misyjne korzenie istniejących w parafiach Kół Żywego Różańca.

« 1 »