Monstrancja "Królowa Pokoju" rozpoczyna peregrynację w diecezji świdnickiej

Organizatorzy mają nadzieję, że adoracja Najświętszego Sakramentu przyniesie światło nadziei, umocni wiarę oraz pozwoli doświadczyć bliskości i miłosierdzia Boga osobom dotkniętym skutkami powodzi.

Stowarzyszenie Comunità Regina della Pace zainicjowało nowy etap peregrynacji monstrancji "Królowa Pokoju" w diecezji świdnickiej. Peregrynacja otrzymała błogosławieństwo biskupa świdnickiego i stanowi odpowiedź na duchowe potrzeby mieszkańców ziemi kłodzkiej, którzy doświadczyli zniszczeń w wyniku powodzi. – W obliczu trudności i cierpienia wierzymy, że wspólna modlitwa przed Chrystusem Eucharystycznym stanie się źródłem pociechy, duchowego umocnienia i odnowy wewnętrznej dla wszystkich, którzy tego potrzebują – mówi Piotr Ciołkiewicz, prezes stowarzyszenia.

Pierwszym miejscem, które odwiedziła monstrancja był kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku. W uroczystościach uczestniczył bp Marek Mendyk, który podkreślił, że adoracja Najświętszego Sakramentu pomaga doświadczyć miłosierdzia Boga, szczególnie w trudnych momentach życia. – Człowiek adorujący jest silniejszy! Kościół, który adoruje Chrystusa, jest silniejszy! Jesteśmy silni adoracją naszego Pana – mówił biskup świdnicki.

Monstrancja "Królowa Pokoju" została stworzona w gdańskiej pracowni Drapikowski Studio przez Mariusza Drapikowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów specjalizujących się w sztuce sakralnej. Urodzony 5 sierpnia 1960 roku w Dzierżoniowie, Drapikowski ukończył z wyróżnieniem studia rzeźbiarskie w ASP w Łodzi pod kierunkiem prof. Andrzeja Szadkowskiego. Od 1984 roku mieszka i tworzy w Gdańsku, gdzie wraz z synem Kamilem prowadzi pracownię jubilersko-bursztyniarską.

Mariusz Drapikowski po przeżyciu cudownego uzdrowienia postanowił poświęcić swoje życie sztuce sakralnej, a w szczególności tworzeniu monstrancji. Jego prace wystawiane są w Muzeach Watykańskich, Muzeum Sztuki w Rydze oraz w gdańskim Muzeum Bursztynu. Za swoją działalność artystyczną został odznaczony licznymi nagrodami, w tym Srebrnym Krzyżem Zasługi (2000) oraz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Dzierżoniowa (2014).

W portfolio Drapikowskiego znajdują się niezwykłe dzieła sakralne, takie jak bursztynowo-brylantowa Sukienka Zawierzenia do Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, Tryptyk Jerozolimski w Grocie Mlecznej czy monstrancja z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Jego twórczość charakteryzuje się wykorzystaniem szlachetnych materiałów - bursztynu, srebra i drogocennych kamieni.

Peregrynacja monstrancji w diecezji świdnickiej wpisuje się w szerszy kontekst działalności Stowarzyszenia Comunità Regina della Pace, którego misją jest propagowanie adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na całym świecie. Projekt "12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju" zakłada utworzenie dwunastu "Światowych Centrów Modlitwy o Pokój" na różnych kontynentach.

Monstrancja "Królowa Pokoju", która rozpoczęła peregrynację w Kłodzku, ma bogatą historię. Pierwotnie została przekazana do kościoła św. Jakuba w Medjugorju w 2011 roku jako wotum dziękczynne za 30 lat objawień Matki Bożej. Po uszkodzeniu w 2022 roku podczas peregrynacji na Węgrzech, przeszła gruntowną renowację.

Przed rozpoczęciem peregrynacji w diecezji świdnickiej, monstrancja odwiedziła kościoły w diecezji opolskiej, które również zostały dotknięte powodzią. W dniach 23 lutego–4 marca odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji osób poszkodowanych i niosących im pomoc w kościołach: w Grobnikach, Moszczance, Głuchołazach, Nysie i Paczkowie.

W organizację peregrynacji w diecezji świdnickiej zaangażowały się siostry z Prowincji Polskiej Zgromadzenia Sióstr Pielęgniarek Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka. Organizatorzy mają nadzieję, że adoracja Najświętszego Sakramentu przyniesie światło nadziei, umocni wiarę oraz pozwoli doświadczyć bliskości i miłosierdzia Boga osobom dotkniętym skutkami powodzi.

– Prawdziwy pokój zdobywa się nie drogą polityczną czy militarną, ale na kolanach, a jego pragnienie najpierw musi zrodzić się w sercu – mówił bp Mendyk.

Program peregrynacji:

30.03–02.04 – Kłodzko, kościół Matki Bożej Różańcowej (oo. franciszkanie)

03–06.04 – Ołdrzychowice Kłodzkie, kaplica Królowej Pokoju (siostry franciszkanki szpitalne)

07.04 – Świerki, Kościół św. Mikołaja 08–09.04 – Żelazno, Kościół św. Marcina

10–11.04 – Stronie Śląskie, kościół NMP Matki Bożej Królowej i św. Maternusa

12–13.04 – Bystrzyca Kłodzka, kościół św. Michała Archanioła

14–15.04 – Długopole Górne, kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła

15–16.04 – Różanka, kościół Wniebowzięcia NMP

17–20.04 – Góra Igliczna, sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej

21–23.04 – Lądek-Zdrój, kościół Narodzenia NMP

23–24.04 – Mościsko, kościół św. Jana Chrzciciela

25.04 – Pszenno, kościół św. Mikołaja

« 1 »