Franciszkańskie spojrzenie na powódź 

Jak pogodzić franciszkańską "Pieśń słoneczną", wychwalającą "siostrę wodę", z niszczycielską siłą żywiołu, który dotknął mieszkańców ziemi kłodzkiej? To pytanie stało się inspiracją dla wystawy fotograficznej "Arka. Co po powodzi?" autorstwa brata Savio Sitarczyka OFM, franciszkanina i wikariusza parafii Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku.

Wystawa, którą aktualnie można oglądać do 4 maja w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" przy ul. Staromłyńskiej 2A/U12 we Wrocławiu, powstała we współpracy ze Wspólnotą Twórców Chrześcijańskich Vera Icon, która sfinansowała i przygotowała pierwszą ekspozycję zdjęć wykonanych przez brata Savio.

- To jest wspólnota twórców, która już funkcjonuje ponad 10 lat. Powstała w Krakowie i jest już obecna w całej Polsce, w największych miastach, takich jak Poznań, Gdańsk, Kraków, Warszawa, Wrocław, Katowice - wyjaśnia br. Savio. Wspólnota zrzesza katolików, którym leży na sercu kwestia kultury chrześcijańskiej - nie tylko artystów, ale też animatorów kultury, kuratorów i osoby zajmujące się popularyzacją kultury.

 

 

Franciszkańskie spojrzenie na powódź    1. “(Bracia) zadowalali się jedną tuniką połataną od spodu, sznurem i spodniami. I nie chcieliśmy mieć więcej.” - z Testamentu św. Franciszka br. Savio Sitarczyk OFM Franciszkańskie spojrzenie na powódź    2. “Przyjedziemy Wam pomóc. Rektor powiedział, że rekolekcje odprawimy innym razem.” br. Savio Sitarczyk OFM

 

Brat Savio, urodzony w 1997 roku w Lubinie, wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych w 2016 roku i wtedy właśnie zaczął interesować się fotografią. Sakrament święceń przyjął w kwietniu 2024 r. i pod koniec sierpnia rozpoczął posługę w Kłodzku. Jest finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Sakralnej 2023, zajmuje się fotografią cyfrową i analogową. Jego wystawa "Arka. Co po powodzi?" to wyjątkowa okazja do spotkania z twórczością, która łączy franciszkańską duchowość z wrażliwością na ludzkie cierpienie i piękno świata. Jego wystawa to nie tylko dokumentacja zniszczeń, ale przede wszystkim refleksja nad naturą, cierpieniem i franciszkańskim spojrzeniem na świat.

Franciszkańskie spojrzenie na powódź    3. “Franciszek wybrał na habit dla braci strój ludzi najbiedniejszych. Dziś takim strojem są zabłocone spodnie, w których przyszliśmy na mszę.” br. Savio Sitarczyk OFM Franciszkańskie spojrzenie na powódź    4. “Uwielbiam Cię Ojcze, Panie nieba i ziemi ... br. Savio Sitarczyk OFM

 

Dla franciszkanina z Kłodzka doświadczenie powodzi zbiegło się ze szczególnym jubileuszem: 800-leciem powstania "Pieśni słonecznej" - hymnu, w którym św. Franciszek z Asyżu wysławia Stwórcę poprzez piękno i moc stworzeń. 

- Franciszek widział świat z unikalnej perspektywy. W "Pieśni Słonecznej" nie idealizuje natury. Pisze o ogniu jako pięknym i radosnym, ale jednocześnie krzepkim. Dobrze wiedział, co to znaczy. Odczuł ból krzepkiego ognia na własnym ciele, kiedy próbowano w ten sposób leczyć jego chore oczy. Podobnie jest z wodą. Pomimo doświadczenia powodzi, mogliśmy dostrzec jej użyteczność. Brak wody w kranie uświadomił nam jej wartość. Woda była pierwszą rzeczą, o którą prosiliśmy - do picia, do mycia ścian czy rozrzedzania błota. Nawet w tej skrajnej sytuacji woda pozostała niezbędna i użyteczna. Ta tragedia nie przekreśla całego piękna natury stworzonej przez Boga - mówi br. Savio.

Franciszkańskie spojrzenie na powódź    5. “A obok krzyża Jezusa stała Matka Jego” - por. J 19,25 br. Savio Sitarczyk OFM Franciszkańskie spojrzenie na powódź    6. Dzwoniłem do mamy. Pozwoliła mi zostać dzień dłużej, abym mógł Wam jeszcze pomóc.” br. Savio Sitarczyk OFM

Wystawa "Arka. Co po powodzi?" to nie tylko zapis tragedii, ale także świadectwo nadziei i solidarności. Na fotografiach br. Savio można zobaczyć figury świętych towarzyszące ofiarom powodzi, franciszkanina w roboczym stroju klęczącego przy pracy, wolontariuszy oraz całą "pstrokatość" tamtych dni - z brudem, wodą, ale i grillem zorganizowanym przez kogoś z pomagających.

Franciszkańskie spojrzenie na powódź    7. “Prosiłam wolontariuszy i dezynfekują mi ściany. W tej wodzie było przecież wszystko…” br. Savio Sitarczyk OFM Franciszkańskie spojrzenie na powódź    8. “Proszę wejść. Zrobię panu kawy. Pan przecież ciężko pracuje” br. Savio Sitarczyk OFM

 

Zdjęcia ułożone w pary tworzą opowieść komentowaną biblijnymi cytatami, tekstami św. Franciszka oraz wypowiedziami uczestników tamtych wydarzeń. Tytuł wystawy nawiązuje do idei ocalenia, ale i pewnego oddzielenia, jakiego doświadczyli powodzianie.

- Pierwsze dni po powodzi mogłyby wydawać się najbardziej szare i przytłaczające - i rzeczywiście były smutne, co do tego nie ma wątpliwości. Ale jednocześnie były to dni pełne życia, energii i działania. Ludzka życzliwość nadawała tamtym dniom kolorów. Na zdjęciach próbowałem to uchwycić. W tym celu świadomie używałem kolorów. Liczę na to, że można dostrzec w nich nadzieję. Może zabrzmi to absurdalnie, ale czasami tęsknię za sprawczością, którą wtedy mieliśmy. Każdy brał łopatę, taczkę i robił coś konkretnego, próbując pomóc. Teraz pozostaje nam tylko czekać - mury się suszą i wszystko wymaga cierpliwości - dodaje.

 

Franciszkańskie spojrzenie na powódź    9. “Gdy pracujemy, nie ma znaczenia kim jesteś na codzień. Wszyscy jesteśmy w tym samym błocie.” br. Savio Sitarczyk OFM Franciszkańskie spojrzenie na powódź    10. “Praca przy darach jest taka super! Na jutro załatwię samochód i też przyjedziemy.” br. Savio Sitarczyk OFM

Wystawa była już prezentowana w Katowicach i Warszawie, gdzie 18 marca 2025 roku odbyło się jej uroczyste otwarcie w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal.

Brat Savio podkreśla, że franciszkańska droga to przede wszystkim akceptacja naturalnego biegu rzeczy oraz odpowiedź miłosierdziem. - Franciszkańska droga uczy, że Bóg kocha naszą słabość. To w niej objawia się Jego miłość. Psalm mówi, że Bóg jest ojcem dla sierot. On, choć wszechmocny, pochyla się nad bezradnymi. W tym kontekście akceptacja cierpienia nie jest biernością, ale aktem zaufania i uznaniem, że nawet w najgłębszym błocie życia można spotkać ślady Bożej obecności - wyjaśnia.

 

Franciszkańskie spojrzenie na powódź    11. “Rano, gdy opadła już woda, nawet nie mogłem zejść na parter i zobaczyć jak to wszystko wygląda, bo nie miałem kaloszy. Ta bezsilność była najgorsza.” br. Savio Sitarczyk OFM Franciszkańskie spojrzenie na powódź    12. “Te chorągiewki zostały z balu Wszystkich Świętych z poprzednich lat.” br. Savio Sitarczyk OFM

 


 

Więcej w nr. 16 Gościa Świdnickiego na 20 kwietnia.

« 1 »