Warsztaty komunikacji empatycznej

W Wałbrzychu rozpoczyna się cykl warsztatów dla kobiet pt. "Weź relacje w swoje ręce", poświęcony komunikacji empatycznej w nurcie Porozumienia Bez Przemocy. 

opr. kg

|

GOSC.PL

dodane 14.04.2025 17:56

Inicjatywa skierowana jest do pań, które pragną wzmocnić swoje kompetencje w budowaniu głębokich i autentycznych relacji z bliskimi oraz zyskać większy wpływ na dobrostan własny i swoich najbliższych.

Spotkania odbędą się w LO Sióstr Niepokalanek przy Pl. M. Darowskiej 1 w Wałbrzychu. Pierwszy warsztat, zaplanowany na 26 kwietnia, będzie bezpłatny, a kolejne spotkania odbędą się 10, 17 i 24 maja oraz 14 i 21 czerwca w godzinach 10.00-13.00. 

- Prowadzące podzielą się z uczestniczkami wiedzą, doświadczeniem i narzędziami, które pomogą stworzyć atmosferę wzajemnego szacunku, zrozumienia i otwartości w rodzinie oraz przyczynią się do budowania harmonijnych więzi, opartych na empatii i bliskości - zachęca s. Dorota Milewska, dyrektor placówki.

Program warsztatów obejmuje kluczowe zagadnienia, takie jak: co niszczy relacje, jak słuchać, by usłyszeć, jak mówić, by być usłyszanym, oraz świadomość potrzeb i emocji. Warsztaty poprowadzą Renata Wondołowska i Kamila Fryc - trenerki komunikacji empatycznej w nurcie Porozumienia Bez Przemocy, mediatorki oraz matki.

Porozumienie Bez Przemocy (NVC) to metoda komunikacji opracowana przez amerykańskiego psychologa Marshalla Rosenberga, która zakłada, że w komunikacji należy wyrażać się w sposób szczery, a komunikaty drugiej osoby odbierać empatycznie.

Podejście to opiera się na założeniu, że wszystkie nasze działania są próbą zaspokojenia potrzeb, a komunikacja wolna od przemocy pozwala na tworzenie autentycznych relacji dających poczucie bezpieczeństwa. Marshall Rosenberg podkreślał, że pokój i wojna rodzą się w moim sercu. Świat jest taki, jaki myślę, że jest.

Model Porozumienia Bez Przemocy składa się z czterech kluczowych elementów: obserwacji (widzenie sytuacji obiektywnie, bez ocen), wyrażania uczuć (mówienie o swoich emocjach), nazywania potrzeb (komunikowanie, co jest dla nas ważne) oraz formułowania próśb zamiast żądań. Podejście to uczy, by nie obwiniać innych za uczucia, ale raczej skupić się na komunikowaniu tego, co jest ważne w danej sytuacji.

Udział w warsztatach to szansa na lepsze zrozumienie siebie, swoich potrzeb oraz potrzeb innych osób, a także na nabycie umiejętności skutecznej komunikacji opartej na empatii.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorki zachęcają do wcześniejszej rejestracji pod numerem telefonu 509 877 291, gdzie można również uzyskać szczegółowe informacje na temat warsztatów.

Informacja

1 / 1