- To nie poczucie szczęścia rodzi wdzięczność, ale poczucie wdzięczności rodzi szczęście - ta myśl przyświecała kolejnemu spotkaniu z cyklu Randki Małżeńskie w Świdnicy.
W Świdnicy ruszył trzeci sezon Randek Małżeńskich pod hasłem „Trzy słowa”. Tym razem spotkania koncentrują się na trzech kluczowych słowach w każdej relacji, szczególnie małżeńskiej.
– „Dziękuję”, „proszę”, „przepraszam”, te słowa, choć wydają się oczywiste, często bywają zaniedbywane w codziennym życiu. Podziękowanie może komuś „zrobić dzień”, ale może być też okazaniem największej miłości. Słowo „proszę” jest być może najbardziej oczywiste, ale można je powiedzieć na tysiąc sposób. Można nim wyrazić swoją potrzebę, ale może być też raniąca, a nawet przemocowe. Największy problem w życiu mamy jednak wszyscy ze słowem „przepraszam”. Wydaje mi się, że przepraszając, możemy mieć poczucie, że coś tracimy. Jest ono też związane z przebaczeniem, dlatego podczas ostatniego spotkania zaproponujemy odnowienie przysięgi małżeńskiej – mówi ks. Radosław Mielczarek, który towarzyszy duchowo organizatorom – Annie i Andrzejowi Wieliczkom oraz Iwonie i Pawłowi Sowom.
Ks. Mielczarek zwraca też uwagę, że głównym celem spotkań nie jest wysłuchanie świadectw zaproszonych par, ale stworzenie przestrzeni do dialogu między małżonkami. – Najważniejszym punktem jest rozmowa. Świadectwo może być dla kogoś pomocne, może dać impuls do szczerej rozmowy – dodaje, podkreślając, że współczesne życie, pełne obowiązków i rozproszeń, utrudnia regularne, głębokie rozmowy. Randki Małżeńskie są dobrą receptą na ten problem.
Gośćmi pierwszej randki byli Anna i Leszek Gerstowie, małżeństwo z Wrocławia z 17-letnim stażem, którzy od 14 lat formują się w Ruchu Ekip Notre Dame. Podzielili się doświadczeniami dotyczącymi budowania postawy wdzięczności. Opowiadali o tym, że praktykowanie wdzięczności jest fundamentem budowania szczęśliwego małżeństwa. Przekonywali, że małżonkowie, którzy regularnie dziękują sobie nawzajem i dostrzegają dobro w codziennych, nawet drobnych rzeczach, budują silniejszą relację i doświadczają więcej radości. Wdzięczność pomaga także w trudnych momentach, ucząc dostrzegania wartości nawet w wyzwaniach i problemach. – Tak samo jak nie można kochać za bardzo, tak nie można być za bardzo wdzięczny. Pismo Święte mówi, żeby w każdym położeniu dziękować. A pewien mnich powiedział, że to nie poczucie szczęścia rodzi naszą wdzięczność, ale poczucie wdzięczności rodzi szczęście – mówił Leszek.
Małżonkowie przedstawili konkretne praktyki, które pomagają im budować postawę wdzięczności. – Wiele lat temu wprowadziliśmy do naszej modlitwy wieczornej zwyczaj dziękowania za najmniejsze drobiazgi, które się wydarzyły w ciągu dnia. Nie spóźniłam się na autobus, słońce świeciło, zrealizowałam to, co zaplanowałam. Dzięki temu przez lata nasza wdzięczność wzrasta i widzimy w swoim życiu coraz więcej dobra – opowiadała Anna.
Jej mąż zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z postawą roszczeniową w relacji. – Jest taki niebezpieczny miś, który się nazywa „mi się należy”. Taka postawa prowadzi do ciągłego niedosytu, frustracji, niedoceniania tego, co się ma. Trudno wtedy dostrzec dobro i być za nie wdzięczny – dodawał.
Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję wziąć udział w warsztacie praktycznym. Każda para otrzymała kopertę z zadaniami, które miały pomóc w praktycznym zastosowaniu omawianego tematu.
– Cieszy nas to, że kolejny raz w randce bierze udział maksymalna liczba uczestników, która zmieści się na sali. Dziś jest to prawie 50 par, a dotychczas z naszej propozycji skorzystało ponad 200 par. Jeszcze bardziej cieszy to, że za każdym razem pojawiają się nowe małżeństwa. Nie ma bowiem obowiązku uczestnictwa w całym cyklu, można skorzystać z naszego zaproszenia w każdym momencie. Tylko połowa małżeństw przychodzących na randki formuje się w jakiś wspólnotach. Z jednej strony są więc tacy, którzy potrzebują pogłębić swoją formację, ale też nasza propozycja jest idealna dla osób, które chcą się rozwijać bez zobowiązań wobec jakiejś grupy – mówi Andrzej Wieliczko.
Spotkanie zakończyło się kolacją przy muzyce na żywo, podczas której małżonkowie mogli kontynuować rozmowy rozpoczęte podczas warsztatu. Kolejne spotkanie 21 maja. Więcej informacji na stronie www.mocmalzenstw.pl