Historia, która wciąż żyje

xrt

publikacja 06.12.2015 08:07

Tutaj wielkość znaczy wizjonerskie spojrzenie na powojenną Europę.

Historia, która wciąż żyje Parlametarzyści i samorzadowcy wśród zaproszonych gości ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Międzynarodowa konferencja zorganizowana w 50. rocznicę listu polskich biskupów do biskupów niemieckich stała się okazją do podsumowania półwiecznej drogi budowania mostów między Polakami a Niemcami, ale także tych, które łączą dzisiaj Europę. 

5 grudnia w Zamku Książ w Wałbrzychu po Mszy św. bp Ignacy Dec wygłosił odczyt o skutkach wymiany listów między Polakami a Niemcami w roku 1965.

Nakreślił tło do dalszych wystąpień o korzeniach orędzia w biografii kard. Bolesława Kominka. Na ten temat mówił bp Jan Tyrawa w homilii (TUTAJ).

Po biskupie głos zabrał ks. infułat Józef Strugarek, osobisty sekretarz kardynała. - Uroczy człowiek. Wielki i wierny syn ziemi śląskiej. Z krwi i kości Polak, prawdziwy Europejczyk - wspominał kardynała, przede wszystkim z okresu, gdy w latach 1968-1974 pełnił funkcję jego sekretarza.

Podkreślał patriotyzm młodego Bolesława. - Opowiadając o swoich studiach teologicznych, a zwłaszcza o wstąpieniu do seminarium duchownego w Krakowie bardzo się ożywiał i podkreślał wielką rolę ojca w podjęciu studiów właśnie w tym mieście. Mówił, że mógł rozpocząć studia we Wrocławiu, ale wybrał Kraków i to za radą swojego ojca: „Jak chcesz zostać księdzem, to zostań, ale na studia pójdziesz do Krakowa, bo tam jest Polska”. I tam w Krakowie alumn Kominek, jak mówił, oddychał Polską - opowiadał szczawieński infułat.

Ks. Peter Canicius Birkner z Goerlitz mówił, w jaki sposób gest polskich biskupów został odebrany przez niemieckich duchownych. Z kolei ks. infułat Józef Pater skoncentrował się na doświadczeniach i rezultatach orędzia biskupów na rzecz dobra wszystkich ludzi, ekumenicznego pojednania i umacniania pokoju. - List Episkopatu Polski do biskupów niemieckich, który wywołał burzę emocji i dyskusji, był według abp. Kominka świadectwem nowego myślenia, którego nauczył się na Soborze, by "szukać tego co łączy, a nie tego co dzieli" - mówił wrocławski historyk. 

Ostatnia z zaplanowanych konferencji nie odbyła się. Profesor Jan Żaryn, senator RP miał ocenić w jaki sposób list polskich biskupów wpłynął na bieg historii, niestety z powodów zdrowotnych mówca nie wziął udziału w spotkaniu.

Konferencję zakończyło wychylenie ku przyszłości - młodzież odczytała swoje przesłanie inspirowane gestem pojednania sprzed 50 lat.