W Strzegomiu szopka jest eucharystyczna

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 24.12.2019 12:30

Ołtarz, tabernakulum, ale i krzyż mają nawiązywać do trzyletniego programu duszpasterskiego przybliżającego temat Eucharystii.

Tak wygląda tegoroczna strzegomska szopka. Tak wygląda tegoroczna strzegomska szopka.
Bartek Giemza

Symbolikę tegorocznej budowli wyjaśnia jej autor, Bartek Giemza, parafialny dekorator.

- W tym roku szopka wygląda zupełnie inaczej. Ma w sobie głęboki przekaz na temat naszej wiary - nic, co się tam znajduje, nie jest z przypadku. W centrum ustawiony jest ołtarz razem ze świecami i ustawionym na ołtarzu mszałem otwartym na prefacji o Narodzeniu Pańskim. Na nim leży figura Dzieciątka. Jest to oczywiście nawiązanie do słów "A słowo ciałem się stało". Kolejnym elementem jest sam ołtarz w centrum, który symbolizuje teraźniejszość - uświadamia nam, że bez słów konsekracji i kapłana Jezusa materialnie nie będzie. Dzięki kapłanowi codziennie Chrystus przychodzi na świat. Za ołtarzem na postumentach ustawione są figury Józefa i Maryi, symbol obecności świętych na Mszy św. Wokół ołtarza są natomiast sceny z Betlejem: pasterze, zwierzęta, itp. - wymienia pomysłodawca szopki.

Dodaje, że znajdują się tam też litery greckiego alfabetu (Alfa i Omega) symbolizujące początek i koniec. - Jest też podświetlona figura dzieciątka i duża figura Chrystusa ukrzyżowanego pokazujące ten ludzki początek i koniec. Chrystus ukrzyżowany nawiązuje też do miejsca, w którym znajduje się szopka - kaplicy Krzyża św. Na tyle w centrum stoi tabernakulum, w którym obecny jest żywy Bóg - podkreśla Bartek.

Co sprawiło najwięcej trudności? - Zawieszenie gwiazdy, wchodzenie na strych i ustawienie jej na odpowiedniej wysokości. Od podłogi do sklepienia mamy 27 metrów. Na szczęście mogłem liczyć na pomoc Piotra Basińskiego i Duszpasterstwa Młodzieży z naszej parafii. A pomysł? Wpadł mi do głowy 10 minut przed rozpoczęciem pracy. Nie miałem pojęcia co w tym roku zrobić, więc w modlitwie poprosiłem o to, by Jezus mnie natchnął, gdzie w tym roku chce się narodzić. Może dzięki takiej szopce ludzie nie zapomną, że Msza św. to centrum, że ołtarz to najważniejsze miejsce, na którym ksiądz ściąga na ziemię Boga - zauważa.

Choinki wokół szopki udekorowały dzieci chodzące na Roraty serduszkami z dobrymi uczynkami. Przypomnijmy, że również w ubiegłym roku prezentowaliśmy wyjątkową szopkę ze Strzegomia.