Nowi lektorzy i ceremoniarze w diecezji

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 13.06.2020 14:49

Promocji do tych posług kandydatom udzielił w katedrze bp Marek Mendyk, ordynariusz świdnicki.

Biskup udzielający błogosławieństwa do pełnienie funkcji lektora i ceremoniarza. Biskup udzielający błogosławieństwa do pełnienie funkcji lektora i ceremoniarza.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Zanim to jednak uczynił w czasie Mszy św. 13 czerwca, zachęcał nastolatków do miłowania słowa Bożego.

- Przez formację biblijną i liturgiczną zostaliście przygotowani do tego zadania. Moglibyśmy powiedzieć, że nabyliście umiejętności czytania słowa Bożego i znajomości liturgii, by posługiwać jako ceremoniarze. Wiecie, jak to czynić. Ale też wiecie dobrze, że techniczne przygotowanie nie wystarczy. Dzisiaj Kościół zwraca szczególną uwagę na potrzebę modlitewnego podejścia do świętego tekstu jako podstawowego elementu życia duchowego wszystkich wierzących w różnych posługach i stanach życia, ze szczególnym uwzględnieniem medytacji tego Słowa – mówił biskup podkreślając, że liturgia nie jest przestrzenią do „pokazywanie siebie”, ale do ukazywania Słowa w modlitwie.

Cytując fragmenty Pisma Świętego i Ojców Kościoła zachęcał do pochylenia się nad Biblią z miłością.  

- Właściwym sposobem posługiwania się imieniem Bożym jest modlitwa, czyli dialog z Panem. Wyrazem naszej miłości i przyjaźni z Bogiem ma też być szerzenie Jego imienia. Mamy w swoim środowisku głosić Ewangelię. Modląc się i przekazując innym słowo Boże budujemy Królestwo Boże, przyczyniamy się do przekształcenia i odnowienia świata przez miłość do Boga i do bliźniego. Przez modlitwę i przekazywanie Ewangelii przyczyniamy się do wyzwolenia człowieka z niewoli zła i grzechu – dodał bp Mendyk.

Odniósł się też do samej posługi, której udzielał zebranym.

- Po odpowiednim przygotowaniu ci oto kandydaci, młodzi ludzie, chłopcy z różnych stron naszej diecezji otrzymują błogosławieństwo do pełnienia ważnej posługi w zgromadzeniu liturgicznym: jako lektorzy i jako ceremoniarze. Będziecie w ten sposób nie tylko wspierać kapłanów w sprawowana przez nich liturgii, ale także przyczyniać się do tego by ta liturgia była dostojna i piękna (…) Zachęcam was, abyście dobrze poznawali Biblię, trzymali ją w zasięgu ręki, aby była dla was niczym kompas wskazujący drogę, którą należy iść – zalecał 50 młodzieńcom, którym chwilę później udzielił posługi.

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy przygotowywali się oni w regularnych spotkaniach prowadzonych przez ks. Tomasza Gwizdka i ks. Krzysztofa Orę, który jest diecezjalnym i ogólnopolskim duszpasterzem służby liturgicznej (więcej m. in.: Ząbkowice Śl. Szkoła ceremoniarza na wyjeździeO czym mówią ceremoniarze i lektorzy?Dzień skupienia w ramach szkoły ceremoniarzy).

- Zdajemy sobie sprawę, że nasze roczne przygotowanie, w którym uczestniczyliśmy zarówno w dekanatach, jak i w spotkaniach w Ząbkowicach Śląskich nie kończą naszej formacji. Będziemy chcieli w dalszym ciągu wzmacniać swoją odpowiedzialność za piękno liturgii i gorliwie angażować się w życie naszych wspólnot parafialnych - mówił jeden z promowanych lektorów.