Ks. Tadeusz Faryś nagrodzony przez Prezydenta RP

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 21.10.2021 20:41

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom duchownym. Wśród nich był ksiądz z diecezji świdnickiej.

Ks. Tadeusz odbiera odznaczenie i gratulacje. Ks. Tadeusz odbiera odznaczenie i gratulacje.
Krzysztof Gumul /Kancelaria Prezydenta RP

4 października 2018 r. Sejm RP uchwalił ustawę, na mocy której 19 października stał się świętem państwowym, Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. Odtąd w każdą rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Księdza Jerzego Popiełuszki oddawany jest szczególnie uroczysty hołd duszpasterzom, którzy dawali wyraz swojej wierze i niezłomnej postawie patriotycznej. Jedną z form jest odznaczenie zasłużonych księży.

"Duchowni Niezłomni toczyli tę walkę w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz w Polsce powojennej, kiedy upadek komunizmu mógł się wydawać jedynie odległym obiektem marzeń. Trzeba było niezwykłej, heroicznej nadziei, aby i w ukryciu, i jawnie, dobitnym słowem i śmiałym czynem tworzyć przestrzeń wolności dla gnębionych rodaków. Trzeba było wielkiej wiary, aby przekonywać, że jeszcze powróci Rzeczpospolita wolna i suwerenna; że warto nie szczędzić modlitwy, pracy i zaangażowania społecznego, aby odrodziła się Polska honorująca swoją tysiącletnią, zakorzenioną w chrześcijaństwie tożsamość, kulturę i tradycję. Ci mężni kapłani katoliccy, ale też duchowni innych wyznań chrześcijańskich mieli szczególny udział w sukcesie przemian demokratycznych – których początkiem, istotą i główną siłą napędową był przecież stan serc i umysłów szerokich rzesz Polaków" – napisał do uczestników wydarzenia Andrzej Duda, w którego imieniu aktu dekoracji dokonała Minister Grażyna Ignaczak-Bandych.

Wśród odznaczonych Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w tym roku znalazł się ks. Tadeusz Faryś, który na przełomie lat 70. i 80. w Wałbrzychu ściśle współpracował z działaczami opozycji demokratycznej z KOR, obejmując także opieką duchową tamtejszych górników. W czerwcu 1980 r. został skierowany do Nowej Rudy, gdzie wspierał tworzenie tamtejszych struktur Solidarności. Po 12 latach spędzonych na misjach (Pamiętnik misjonarza) wrócił do współpracy z NSZZ "Solidarność” regionu Dolny Śląsk.