Zrzucić ciężar

Kamil Gąszowski Kamil Gąszowski

|

Gość Niedzielny

publikacja 18.04.2024 12:11

Czym jest przebaczenie, dlaczego warto to robić, w jaki sposób przebaczać, jakie trudności napotykamy w procesie przebaczenia? Na te pytania odpowiada nowa książka ks. Krzysztofa Augustyna "Przebaczenie przynosi uwolnienie".

Zrzucić ciężar Ks. Krzysztof Augustyn jest prezbiterem diecezji świdnickiej i studentem psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kamil Gąszowski /Foto Gość

Nie jest to książka stricte psychologiczna, nie jest też z całą pewnością klasycznym poradnikiem. Ks. Krzysztof Augustyn, prezbiter diecezji świdnickiej i student psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, łączy ze sobą doświadczenie duszpasterskie z wiedzą psychologiczną, przyznając, że przedstawia w niej swoją koncepcję przebaczenia. Robi to w sposób bardzo rzeczowy, co jest wielkim atutem tej liczącej niecałe 100 stron książki. Można ją przeczytać w jeden wieczór, warto jednak poświęcić jej więcej czasu, ponieważ treści, które prezentuje, wymagają refleksji, a może nawet medytacji.

„Jestem przekonany, że wszystkie wskazówki podane na kartach książki można z powodzeniem zastosować do poradzenia sobie z doświadczeniem krzywd, które w mniejszym lub większym stopniu wpisane są w bieg naszego życia, rozwój relacji czy też funkcjonowanie w różnych środowiskach” – pisze autor, zaznaczając, że w przypadku cierpienia wynikającego z jakichś form przemocy, publikacja może stanowić wsparcie w procesie radzenia sobie z zaistniałą sytuacją, nie zastąpi jednak profesjonalnej pomocy, choćby w formie psychoterapii.

Czym jest przebaczenie według ks. Krzysztofa Augustyna? Aktem woli niezależnym od naszych emocji, który składa się z czterech elementów – uznania krzywdy, życzenia dobra, wyrzeczenia się zemsty i rezygnacji z utrzymania kontroli nad krzywdzicielem.

Zauważenie krzywdy może być trudne, wymaga często odwagi przyznania się do bycia zranionym, jest jednak koniecznie, ponieważ zapoczątkowuje proces, którego efektem jest uwolnienie. Co więcej, zawsze mamy prawo do odczuwania krzywdy, choćby była odczuciem subiektywnym, spowodowanym niezamierzonym działaniem drugiego człowieka. Ks. Augustyn przekonuje, że przebaczenie jest zrzuceniem ciężaru, który przygniata, zabiera pokój serca, prowadzi do frustracji, złości, narzekania. Przebaczenie jest aktem łaski skierowanym nie tylko do krzywdziciela, ale przede wszystkim do siebie samego.

W książce znajdziemy także praktyczne porady, w jaki sposób przebaczać. Pierwszą i najważniejszą jest rozwinięcie w sobie umiejętności natychmiastowego przebaczania, szczególnie w sytuacjach codziennych, w relacjach małżeńskich i rodzinnych.

„Bycie człowiekiem oznacza jednocześnie bycie podatnym na zranienia”, bo „wszędzie tam, gdzie są ludzie, jest też słabość, a więc pojawia się i krzywda” – pisze ks. Augustyn i jest to zdanie, nad którym warto się dłużej zatrzymać. Sprowadza ono na ziemię – nie żyjemy w idealnym świecie, lecz otaczają nas ludzie, którzy dążąc do szczęścia, popełniają błędy, które mogą nas ranić. Krzywdą dostajemy niczym rykoszetem. Jak tłumaczy bowiem autor, a co jest przecież naszym codziennym doświadczeniem, nie tylko bywamy ranieni, ale też sami wyrządzamy krzywdy. Ważne w tym kontekście jest doświadczenie miłosierdzia Bożego w sakramencie pokuty i pojednania. Spowiedź przeżyta dojrzale nieuchronnie prowadzi nas do okazywania miłosierdzia drugiemu.

 

Ks. Krzysztof Augustyn

Przebaczenie przynosi uwolnienie

Bonus Liber

Rzeszów 2024

Książkę można zamówić, pisząc na adres: ksiązki.augustyn@gmail.com


Więcej w nr. 16 „Gościa Świdnickiego” na 21 kwietnia oraz w subskrypcji cyfrowej.

Kapłan jest prezbiterem diecezji świdnickiej, studentem psychologii na KUL, autorem książek „Owocna spowiedź” i „Przebaczenie przynosi uwolnienie”.

Gość Świdnicki 16/2024 DODANE 18.04.2024 AKTUALIZACJA 20.04.2024

Na jednym wózku

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?