Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Świdnickiego

Świdnicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Podcasty
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
swidnica.gosc.pl → Wiadomości z diecezji → Czekając na Światło

Czekając na Światło przejdź do galerii

Wielki Piątek – trwanie przy Jezusie nie powinno być bierne, dlatego zebrali się w Jego Imię, by modlić się liturgią godzin.

 
Alumni stanowili główny trzon zgromadzenia wiernych podczas wielkopiątkowej liturgii godzin ks. Roman Tomaszczuk/GN

Biskup Ignacy Dec przewodniczył w Wielki Piątek modlitwie liturgii godzin. Godzinę czytań i jutrznię przygotowali alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. W klimacie zadumy i trwania w łączności duchowej z Jezusem oczekującym na sąd i śmierć, kilkunastu księży (m.in. bp Adam Bałabuch) i kilkanaście sióstr zakonnych oraz garstka wiernych świeckich odśpiewało hymny i psalmy przepisane na ten szczególny czas. 

W swoim słowie wstępnym biskup zwrócił uwagę na sens i wartość wielkopiątkowej wspólnotowej celebracji liturgii godzin i podał jej intencję.

Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt roku liturgicznego. 

Triduum Paschalne to czas niezwykle bogatej liturgii sprawowanej przy ołtarzu. Z nią łączy się ściśle liturgia godzin na te dni przewidziana, przygotowująca i pogłębiająca przeżywanie głównych zgromadzeń liturgicznych.

Normy liturgiczne zalecają, by w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę wspólnotowo celebrować godzinę czytań i jutrznię. To oficjum, dawniej nazywane „Ciemną Jutrznią”, powinno zachować należne miejsce w pobożności wiernych, aby przez skupione rozważanie kontemplowali mękę, śmierć i pogrzeb Chrystusa, oczekując na wieść o Jego zmartwychwstaniu.

Modlitwa czytań pierwotnie przeznaczona była do celebrowania w nocy. Obecnie jest tak przygotowana, że można ją odmawiać o każdej porze dnia. Dobrym zwyczajem w parafiach jest sprawowanie jej o poranku, w połączeniu z jutrznią.

W Wielki Piątek hymn rozpoczynający modlitwę to uwielbienie krzyża: „Krzyżu święty, nade wszystko”, który wprowadza w tematykę celebracji całego dnia.
Psalmy, specjalnie dobrane, przedstawiają w sposób proroczy sytuację sądzonego, cierpiącego, poniżonego, lecz oddanego Ojcu Chrystusa.
Czytania dłuższe z Listu do Hebrajczyków i z Katechezy chrzcielnej św. Jana Chryzostoma ukazują moc krwi Chrystusa: „Przez własną krew wszedł raz na zawsze do Miejsca Świętego, zdobywszy wieczne odkupienie”, „zostaliście wykupieni nie srebrem lub złotem (...), ale drogocenną krwią Chrystusa (...). Przez Niego wszyscy w jednym Duchu mamy przystęp do Ojca".

Hymn rozpoczynający jutrznię to druga część „Krzyżu święty, nade wszystko”. Przy łączeniu jutrzni z modlitwą czytań można go wykonać jako całość, na początku.

Psalmodia jest rozważaniem prawd zasadniczych: „Bóg nie oszczędził własnego Syna”, „Jezus Chrystus nas umiłował”, „Wielbimy krzyż Twój, Panie Jezu, wysławiamy Twoje zmartwychwstanie, bo przez drzewo krzyża przyszła radość dla całego świata”.
Krótkie czytanie z proroctwa Izajasza oznajmia: „Wielu osłupiało na Jego widok, tak nieludzko został oszpecony”. Po nim odpowiedź ludu: „Chrystus stał się dla nas posłusznym aż do śmierci, a była to śmierć na krzyżu”.
Kantyk Zachariasza opatrzony jest antyfoną: „Nad Jego głową umieścili napis z podaniem Jego winy (...)”.
W prośbach wołanie nasze rozpoczynamy słowami: „Chryste, nasz Panie i Mistrzu, nasze życie, nasz Królu, nasze zbawienie, nasz Odkupicielu”.
Modlitwa Pańska zamykająca jutrznię kończy się kolektą skierowaną do Ojca o łaskawe spojrzenie na swoją rodzinę, za którą Pan, Jezus Chrystus, dobrowolnie oddał się w ręce prześladowców i poniósł mękę na krzyżu.

W Wielką Sobotę liturgia godzin w katedrze będzie sprawowana o 8.00. Trwa 60 minut.

« ‹ 1 › »
Ciemna Jutrznia

WIARA.PL DODANE 29.03.2013 AKTUALIZACJA 29.03.2013

Ciemna Jutrznia

​Biskup Ignacy Dec przewodniczył w Wielki Piątek liturgii godzin. Godzinę czytań i jutrznię przygotowali alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. W klimacie zadumy i trwania w łączności duchowej z Jezusem oczekującym na sąd i śmierć, kilkunastu księży (m.in. bp Adam Bałabuch) i kilkanaście sióstr zakonnych oraz garstka wiernych świeckich odśpiewało hymny i psalmy przepisane na ten szczególny czas. Zdjęcia: ks. Roman Tomaszczuk/GN  
oceń artykuł Pobieranie..

xrt

|

GOSC.PL

publikacja 29.03.2013 10:50

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • CIEMNA JUTRZNIA
  • LITURGIA GODZIN
  • TRIDUUM PASCHALNE
  • WIELKI PIĄTEK
  • ŚWIDNICA

Polecane w subskrypcji

  • Prezydent Francji z małżonką pozwali amerykańską podcasterkę. Rozsiewa plotki o rzekomej transpłciowości pani Macron
    • Świat
    • Piotr Legutko
    Prezydent Francji z małżonką pozwali amerykańską podcasterkę. Rozsiewa plotki o rzekomej transpłciowości pani Macron
  • Święci z Matką wniebowzięci
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Święci z Matką wniebowzięci
  • Jak w 1920 roku ocaliliśmy Europę
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Jak w 1920 roku ocaliliśmy Europę
  • Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X