• facebook
 • rss
 • Cześć i chwała bohaterom

  Mirosław Jarosz

  dodane 02.03.2013 15:11

  Kilkaset osób pojawiło się 1 marca pod Pomnikiem Niepodległości w Wałbrzychu, świętując Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.

  Tegoroczny Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych miał w Wałbrzychu dość wyjątkowy przebieg, bo po raz pierwszy, tak licznie wspólne działanie podjęły praktycznie wszystkie organizacje prawicowe działające w regionie.

  Pierwsze delegacje pod pomnikiem Niepodległości przy pl. Kościelnym pojawiły się już o godz. 17.00. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele Akcji Katolickiej, Klubu Gazety Polskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego, Młodzieży Wszechpolskiej, kombatantów, Prawa i Sprawiedliwości, stowarzyszenia "Ludzie Jana Pawła II", Solidarności, stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Instytutu Jana Pawła II w Wałbrzychu oraz kibice Górnika Wałbrzych.

  Beata Mucha - Klub Gazety Polskiej

  O godz 18.00 w kościele Świętych Aniołów Stróżów wszyscy uczestniczyli we wspólnej Eucharystii w intencji Żołnierzy Niezłomnych. Do ich upamiętnienia nawoływał już Jan Paweł II: - ,,Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji Służb Bezpieczeństwa ,pozostających na usługach systemu przeniesionego ze wschodu, trzeba ich przypomnieć przed Bogiem i historią, aby nie zamazywać prawdy przeszłości ..." - mówił papież.

  W końcu po latach starań udało się. W dużej mierze dzięki determinacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego 3 lata temu ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Ideą przewodnią tego państwowego święta jest uświadamianie rodakom prawdy o roli, jaką odegrali ci niezłomni żołnierze, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale stawiali opór komunistycznemu reżimowi.

  - Za trud heroicznej walki o niezawisłą Rzeczpospolitą, o godność, honor, wielkość i ducha narodu spotkały ich wieloletnie prześladowania, tortury, więzienie i śmierć, a ich ciała grzebano w bezimiennych mogiłach - mówił w kościele Świętych Aniołów Stróżów Leszek Olszewski z Akcji Katolickiej, w imieniu Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych" w Wałbrzychu. - Komunistyczna propaganda szargała pamięć o nich, nazywała ich bandytami, a stworzone przez nich oddziały bandami, tak by ich zohydzić, wykląć z pamięci Narodu. Pamięć ta jednak przetrwała, są w panteonie naszych bohaterów narodowych. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest wyrazem hołdu dla nich. Niezłomni bohaterowie podziemia antykomunistycznego zasługują na cześć i honor. Naszym moralnym obowiązkiem jest kultywować pamięć o nich i przekazywać młodemu pokoleniu prawdę historyczną.

  Leszek Olszewski - Akcja Katolicka

  W tym roku po raz pierwszy pod Ponikiem Niepodległości pojawił się również przedstawiciel władz miasta, prezydent Roman Szełemej.

  Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha


  Po zakończonej Eucharystii prowadzenie uroczystości przejęła młodzież. Ponownie przemaszerowano pod Pomnik Niepodległości. Tą część organizowały: Obóz Narodowo Radykalny, Młodzież Wszechpolska i grupa kibicowska Górnika Wałbrzych. W obecności ponad 200 osób rozłożono transparenty i i odpalono kilkadziesiąt rac świetlnych. Na zakończenie, Dariusz Dembiński z ONR odczytał Apel Poległych.

  Dariusz Dembiński - Obóz Narodowo-Radykalny
  Dariusz Dembiński - Obóz Narodowo-Radykalny

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół