• facebook
 • rss
 • Koniec telewizji analogowej

  Mirosław Jarosz

  dodane 22.04.2013 18:18

  22 i 23 kwietnia na terenie całej diecezji świdnickiej zostają ostatecznie wyłączone analogowe nadajniki telewizyjne. Wbrew wcześniejszym obawom wszędzie będzie można oglądać telewizję cyfrową. Jest niestety i gorsza informacja: multipleksy 1 i 2 na naszym terenie dostępne są tylko z 2 lokalizacji.

  Z przyjętego wcześniej harmonogramu wdrażania telewizji cyfrowej wynikało, że po wyłączeniu sygnału analogowego mieszkańcy terenów górskich zostaną na wiele miesięcy pozbawieni możliwości odbioru telewizji. Tymczasem zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, nadawca publiczny (Telewizja Polska S.A.) jest zobowiązany do zapewnienia pokrycia sygnałem programów telewizyjnych: TVP1, TVP2 oraz regionalnych programów telewizyjnych terytorium Polski, na którym zamieszkuje co najmniej 95 procent ludności. W ostatnich tygodniach podjęto więc działania przyśpieszające wdrażanie MUX-3, tak by przerwa między wyłączeniem analogu a włączeniem transmisji sygnału cyfrowego wyniosła nie więcej niż kilka godzin.

  W multipleksie MUX-3 oglądać obecnie można 7 programów telewizji publicznej: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO/Wrocław, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, a od kilku dni również TVP Rozrywka.

  22 kwietnia MUX-3 włączono na następujących nadajnikach:

  Wrocław / Ślęża

  Kudowa Zdrój / Góra Parkowa

  Wałbrzych / Chełmiec

  Bardo Śląskie / wzg. Różańcowe

  Jedlina Zdrój / g. Kawiniec

  Głuszyca / Centrum

  Sokołowsko / Polana

  Radków / g. Guzowata

  Walim / g. Ostra

   

  23 kwietnia 2013 sygnał MUX-3 zostanie włączony w kolejnych miejscowościach:

  Kłodzko / Czarna Góra

  Duszniki Zdrój / Podgórze

  Mieroszów / wzg. Cmentarne

  Szczytna / g. Szczytnik

  Kulin Kłodzki / g. Grodziec

  Lądek Zdrój / g. Dzielec

  Ochotnica Górna / g. Utocze

  Słupiec / g. Kościelec

  Stronie Śląskie / os. Morawka

  Szczytna / Szklana Góra

  Nowa Ruda / g. św. Anny

   

  Emisja MUX-3 ze wszystkich tych obiektów prowadzona jest na kanale 25

  W przypadku terenu diecezji świdnickiej problem z odbiorem MUX 3 może dotyczyć jedynie 9 małych miejscowości, w których do tej pory nie było możliwości odbioru sygnału analogowego. Są to miejscowości w powiecie kłodzkim: Mostowice, Darnków, Gołaczów, Boboszów, Nowa Morawa, Bielice i Nowy Gierałtów .

  W związku z wyłączeniem sygnału analogowego, wyłączono również sygnał telewizji dolnośląskiej TeDe, która nadawała tylko analogowo w ramach telewizji tv4 m.in. na terenie Świdnicy. Jak na razie nie wiadomo, czy i kiedy telewizja TeDe będzie nadawała cyfrowo.

  Warto wyjaśnić, że na terenie diecezji świdnickiej pozostałe multipleksy telewizji cyfrowej od wielu miesięcy dostępne są jedynie z dwóch nadajników: na Ślęży i Czarnej Górze koło Kłodzka. To, czy MUX-1 i 2 dostępne będą w górskich miejscowościach,  zależy teraz jedynie od nadawców i tego, czy zapłacą za taką emisję.

  W multipleksie MUX-2 nadawane są: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.

  W multipleksie MUX-1 obecnie oglądać można: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV. W związku z uruchomieniem MUX-3 w najbliższych miesiącach znikną z niego programy TVP. Ich miejsce zastąpią programy wyłonione w drodze konkursu. Właśnie o miejsce w tym multipleksie od kilku lat bezskutecznie stara się Telewizja Trwam.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół