• facebook
 • rss
 • W ostatnim momencie

  xrt

  dodane 08.06.2013 22:00

  Od 2010 r. trwa zbiórka przedmiotów mających wypełnić "skrzynię pamięci". Akcję zainicjował tygodnik "Wiadomości Świdnickie".

  W ostatnim momencie nasza redakcja dorzuciła do "Skrzyni Pamięci Świdniczan" cztery publikacje: Pismo Święte (z wpisem o bp. Ignacym Decu, diecezji świdnickiej, siedmiu parafiach Świdnicy i katolikach chodzących na niedzielne Msze św.) – to na wszelki wypadek, gdyby za sto lat muzułmanie mieli wątpliwość, czy Europa była kiedyś chrześcijańska; książkę zawierającą konferencje z II Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw (z wpisem o tym, że małżeństwo to kobieta i mężczyzna pobłogosławieni przez katolickiego kapłana) – to na wypadek, gdyby wprawdzie nie było w Europie islamu, ale za to panowała ideologia gender i wszystkie jej pochodne i protagonistki; tomik poezji napisanej przez księdza (z wpisem o tym, że jest kapłanem szczęśliwym i spełnionym, a celibat jest darem Bożym) – to w razie, gdyby nie było ani islamu, ani gender, ale Kościół zmienił prawo dotyczące celibatu duchownych; wreszcie nie mogło zabraknąć najnowszego numeru "Gościa Niedzielnego" z płytą DVD zawierająca trzyminutowe kreskówki z wykładem wiary katolickiej – to na wypadek, gdyby nasz tygodnik miał nie obchodzić 190-lecia istnienia... co może się wydarzyć, jeśli islam lub gender zdominują krajobraz społeczny Polski.

  Projekt "Skrzynia Pamięci Świdniczan" to pomysł "Wiadomości Świdnickich", by wysłać kontrolowaną wiadomość w przyszłość. Do skrzyni zbierane jest wszystko, co chcą potomnym przekazać świdniczanie. Co tam już jest oprócz wyżej opisanych publikacji? M.in. księga pamięci uczniów Szkoły Podstawowej nr 105, płyta CD przygotowana przez Stowarzyszenie "Trzy Sosny" z Bystrzycy Górnej, maskotka Komisarza Lwa podarowana przez komendanta policji, sakiewka wypełniona monetami z uroczystości podpisania umowy partnerskiej z miastem Lampertheim, pióro prezydenta Wojciecha Murdzka, szalik klubowy ŚKPR Świdnica, proporczyk MKS Świdnica, statuetka z herbem naszego powiatu, pamiątkowa kartka od redakcji portalu www.swidniczka.com, aktualne pocztówki ze zdjęciami z całej gminy Świdnica, "Wieści z Gminy" i zdjęcia członków poprzedniej kadencji Rady Gminy Świdnica wraz z opisem planowanych projektów czy inwestycji, gazetka szkolna sprzed 20 lat (nieistniejąca już Szkoła Podstawowa nr 11), fragment rękopisu pierwszego świdnickiego kryminału "Tajemnice ulicy Pańskiej" autorstwa Wojciecha Korycińskiego, książka "100 lat harcerstwa świdnickiego", mapa z przebiegiem korytarza drogowego do autostrady A4 wraz z planem budowy, płyta ze zdjęciami z 2010 roku wykonanymi przez Wiktora Bąkiewicza, medale z różnych imprez sportowych, a nawet archiwalna już gazetka "Kasprowiczanie" z 1990 r.

  Pomysłodawcy inicjatywy zapowiadają, że 22 czerwca skrzynia, zostanie uroczyście przeniesiona i umieszczona w specjalnej krypcie na skwerze przy ul. Franciszkańskiej. Natomiast 8 czerwca skrzynia została symbolicznie zamknięta. Można ją obejrzeć, gdyż jest umieszczona w pawilonie wystawienniczym wieży ratuszowej. – Aby każdy mógł zajrzeć do środka i być może dorzucić coś od siebie – zachęca Anita Odachowska-Mazurek, redaktor naczelna tygodnika "Wiadomości Świdnickie".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół