• facebook
 • rss
 • 4 wymiary Dnia Papieskiego

  Mirosław Jarosz

  dodane 13.10.2013 15:49

  Tegoroczny Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Instytut Jana Pawła II z Wałbrzycha zorganizował na ten temat specjalną konferencję naukowo-kulturalną.

  Ogólnopolska zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest jednym z tradycyjnych elementów Dnia Papieskiego obchodzonego od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wymiar charytatywny jest jednak jedynie jednym z czterech elementów Dnia Papieskiego. Obchody te przebiegają ponadto w wymiarach: intelektualnym, duchowym i artystycznym.

  Najważniejszym zagadnieniem tegorocznego Dnia Papieskiego jest dialog. Zgłębianie papieskiego nauczania w tym obszarze, w łączności z papieżem Franciszkiem, w klimacie modlitwy i pogłębionej refleksji może przynieść poprawę umiejętności twórczego spotkania ludzi odmiennych poglądów czy wyznawanej wiary, ludzi głęboko religijnych i szczerze poszukujących Boga. Zmiana sposobu debaty, zarówno publicznej, jak i w wymiarze indywidualnym, jest zadaniem nie cierpiącym zwłoki.

  Na terenie diecezji świdnickiej 10 października Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu zorganizował konferencję: „Jan Paweł II – człowiek dialogu”. W szczawieńskim Teatrze Zdrojowym spotkało się z tej okazji blisko 200 osób. Z wykładami wystąpili bp Ignacy Dec, ks. Jarosław Lipniak, ks. Witold Baczyński i Paweł Gierech.

  – Dziś, co widać szczególnie w mediach, jest monolog, nie ma dialogu – wyjaśnia bp Ignacy Dec. – A dialog jest potrzebny, żeby wyjaśniać trudne problemy, nieporozumienia. Trzeba jednak pamiętać, że dialog musi kierować się prawdą.

  Jerzy Langer, prezes wałbrzyskiego Instytutu Jana Pawła II zaznacza, że konferencja to jedno z kilku działań mających krzewić papieską myśl. Instytut prowadzi już stałą formację w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu. Regularne spotykania odbywają się tam 22 dnia każdego miesiąca na wieczornej Mszy św, po której propagowana jest papieska nauka.

  Wydarzenie przygotowane przez Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu odbywało się na trzech płaszczyznach: intelektualnej, artystycznej i duchowej.

  Na pierwszą część złożyły się cztery wykłady: bp Ignacego Deca „Dialog drogą ku tworzeniu osoby i wspólnoty”; ks. Jarosława Lipniaka „Dialog ekumeniczny i międzyreligijny”; Pawła Gierecha z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie „Dialog w prawdzie w nauczaniu Jana Pawła II” i ks. Witolda Baczyńskiego „Słowa, które pozostają bez odpowiedzi – próby dialogu Jana Pawła II z kulturą laicką”.

  Wykładom towarzyszyła wystawa pt. „Papież dialogu – papież spotkania”. Bezpośrednio po konferencji odbył się koncert „Trudno nie wierzyć w nic” zespołu „Raz, Dwa, Trzy”. Całość zakończyła się Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju, której przewodniczył bp Ignacy Dec.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół