• facebook
 • rss
 • Dworzec - chodźcie zobaczyć, bo warto

  xrt /sa

  dodane 09.01.2014 13:42

  Secesyjny budynek dworca kolejowego Świdnica Miasto po generalnym remoncie cieszy oko i stał jeszcze jedną atrakcją miasta. Co więcej, sami mieszkańcy chętnie odwiedzają wyremontowy gmach.

  Dworzec to jeden z elementów wielkiego projektu – budowy centrum przesiadkowego –  realizowanego przez miasto ze wsparciem funduszy unijnych. Od 15 grudnia władze województwa wspólnie z Kolejami Dolnośląskimi reaktywowały bezpośrednie połączenie kolejowe na trasie Świdnica–Wrocław. Codziennie w obu kierunkach przewidziano po cztery kursy komfortowych szynobusów.

  – Remont budynku dworca i reaktywacja połączenia kolejowego to bardzo duże i ważne przedsięwzięcie dla mieszkańców, o czym świadczy, i cieszy, tak liczna obecność świdniczan – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  Budynek dworca kolejowego Świdnica Miasto to historia miasta. Pierwszy budynek wzniesiono w 1861 r. Na jego miejscu w latach 1903–1905 wybudowano dużo większy obiekt o dł. 80 m, który zachował się do dziś. Miasto Świdnica zarządza obiektem od 2008 r., po kilkuletnich zabiegach o przejęcie dworca od PKP. Na bazie tego zabytkowego obiektu w centrum miasta tworzone jest centrum przesiadkowe. Przebudowa obiektu rozpoczęła się jesienią 2010 r. W związku z upadłością wykonawcy finalne zakończenie prac było możliwe dopiero latem 2013 r. Projekt doprowadziła do końca firma Architekton.

  W ramach generalnego remontu i przebudowy budynku dworca wyremontowana została konstrukcja dachu oraz wymieniono całe pokrycie, na parterze urządzono przestronne pomieszczenia dla podróżnych wraz z ławkami i toaletami. Pomieszczenia, które nie pełnią funkcji Centrum Przesiadkowego, przeznaczone są pod działalność usługową. Do obiektu przeprowadziło się m.in. Biuro Strefy Płatnego Parkowania, swoje miejsce znalazła wojewódzka sieć szkieletowa oraz infrastruktura telekomunikacyjna PKP.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół