• facebook
 • rss
 • Historia i przyszłość w imię prawdy

  xrt

  dodane 21.09.2014 11:49

  Msza św. w intencji ofiar II wojny światowej rozpoczęła obchody 25-lecia istnienia Związku Sybiraków w Świdnicy. 21 września modlitwie w świdnickiej katedrze przewodniczył bp Ignacy Dec.

  Dwudziestopięciolecie istnienia koła świdnickiego Związku Sybiraków jego członkowie świętowali m.in. z samorządowcami z Wojciechem Murdzkiem, prezydentem Świdnicy oraz Joanną Gadzińską przewodniczącą Rady Miejskiej na czele oraz członkami innych organizacji kombatanckich: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Wschodnich. 

  - Okazją do spotkania była jednak nie tylko nasz jubileusz, ale także 75 rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę - zaznacza Zygmunt Zelek, prezes oddziału świdnickiego Związku Sybiraków. 

  Obchody rozpoczęła Msza św. w świdnickiej katedrze, przewodniczył jej bp Ignacy Dec, biskup świdnicki, koncelebrowali m.in. kapelani organizacji kombatanckich: ks. infułat Kazimierz Jandziszak i ks. kanonik Ludwik Sosnowski, były proboszcz obecnej parafii katedralnej za czasów którego związek rozpoczynał swoją działalność.

  W słowie skierowanym do zebranych biskup podkreślił wagę istnienia organizacji kombatanckich.

  - Jesteście dla nas nie tylko świadkami okrucieństwa losów naszej ojczyzny atakowanej przez dwóch agresorów: nazistowskiego i komunistycznego ale także odważnymi obrońcami prawdy o jej dziejach, dziejach naszego narodu - mówił. - Dobrze, że dożyliśmy czasów, gdy można tę prawdę głosić oraz jej wydarzenia obchodzić. Dziękujemy wam, że przez te wszystkie lata, gdy nie było to możliwe, zachowaliście swoją tożsamość i nie wypraliście się swej martyrologii. Dzisiaj modlimy się, żeby Bóg z tej pamięci naszej historii wyprowadzał pojednanie między narodami i solidarność z ofiarami współczesnych reżimów - dodawał.

  Druga część spotkania odbyła się w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury i miała charakter apelu pamięci.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół