• facebook
 • rss
 • Prawdziwie polskie dni w Wałbrzychu i Świdnicy

  mj

  dodane 06.12.2014 12:06

  To jest wyjątkowa, trzydniowa retrospektywa festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Przez trzy dni, od 4 do 6 grudnia, publiczność zapoznaje się nie tylko z wieloma wybitnymi filmami.

  Już w czwartek 4 grudnia w Wałbrzychu odbyły się warsztaty filmowe „Nagraj dziadka komórką”. Zadaniem 40-osobowej grupy uczestników było stworzenie w ciągu niespełna dwóch dni kilkuminutowych filmów dokumentalnych.

  Tematyka przewodnia filmów to ukazanie lokalnej historii związanej z wydarzeniami lat 1945–1989 r. Warsztaty poprowadzili zawodowi filmowcy oraz osoby związane z tematyką kresową. Młodzież dostała niezbędny do realizacji sprzęt oraz opiekę merytoryczną.

  Dzień później, 5 grudnia, w kinie Apollo w Wałbrzychu odbył się pokaz wszystkich powstałych filmów.

  Jury wytypowało jeden obraz i zakwalifikowało go do przeszłorocznej edycji konkursu „Młodzi dla historii”, którego uczestnicy zawalczą o nagrodę „Anioła Wolności”. Konkurs odbywa się w ramach Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW w Gdyni.

  Odbyły się także pokazy filmów festiwalowych oraz debaty z udziałem gości. Widzowie obejrzeli filmy: „Kwatera Ł”, oraz  „Dzieci Kwatery Ł” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.

  Z wielkim uznaniem przyjęto film „Pani Weronika i jej chłopcy” w reż. Artura Pilarycza. Po jego obejrzeniu odbył się panel dyskusyjny: „Żołnierze Wyklęci Kresów Północno-wschodnich” w którym udział wzięła bohaterka filmu, kapitan Weronika Sebastianowicz z Białorusi.

  Odbyła się także gala wręczenie nagród dla młodych twórców, uczestników warsztatów w ramach projektu „Nakręć dziadka komórką”. Kresowym kombatantom wręczono statuetki „Sygnet Niepodległości”.

  Dziś, 6 grudnia, retrospektywa Festiwalu NNW przeniosła się do Klubu Bolko w Świdnicy.

  Program festiwalu:

  9.00–10.00: Msza św. w intencji poległych na Kresach celebrowana przez bp. Ignacego Deca. Katedra pw. Świętych Stanisława i Wacława w Świdnicy;

  10.00–10.15: odsłonięcie przez bp. Ignacego Deca wystawy „Ostatni obrońcy Kresów Wschodnich Polskie Podziemie Zbrojne na Kresach po 1944 roku” (plac przed katedrą);

  10.30–10.45: rozpoczęcie w Klubie Bolko (plac Grunwaldzki 11, Świdnica);

  10.45–11.40: pokaz filmu „Głową mur przebijesz. Solidarność Walcząca”, reż. G. Ogrodowska, L.Furman;

  11.40–12.40: panel dyskusyjny „Solidarność Walcząca Dolnego Śląska”. Prowadzenie: Igor Janke. Uczestnicy: Kornel Morawiecki, Artur Adamski, Cezary Lesisz, Mieczysław Sajko;

  12.40–12.50: przerwa;

  12.50–13.00: etiuda poświęcona osobie pomagającej działaczom Solidarności;

  13.00–13.10: Arkadiusz Gołębiewski oraz opozycjonista Paweł Nowacki przybliżają projekt „Ofiarni – Zapomniani”;

  13.10–13.20: uroczyste wręczenie wyróżnienia – „Ofiarni – Zapomniani”;

  13.20–14.10: pokaz filmu „Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim” reż. P. Nowacki, A.Gołębiewski;

  14.10–15.10: panel dyskusyjny „Ofiarni – Zapomniani – osoby udzielające pomocy działaczom Solidarności”. Prowadzenie: Paweł Nowacki. Uczestnicy: Adam Lipiński, Krzysztof Turkowski, Ireneusz Pałac, Jacek Sługocki, Tadeusz Trojan;

  15.10–15.20: zakończenie.

  Organizatorem retrospektywy jest Fundacja Wolność i Demokracja oraz organizator Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW w Gdyni Stowarzyszenie Scena Kultury. Całe wydarzenie prowadzi Jan Pospieszalski. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół