• facebook
 • rss
 • Zobacz z bliska Maorysa

  xrt

  dodane 08.08.2015 07:55

  Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na prezentacje artystyczne zespołów folklorystycznych w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Strzegom 2015.

  W niedzielę, 9 sierpnia o 17.00 na deskach świdnickiego teatru wystąpi Uniwersytecki Zespół Folklorystyczny z Kairu (Egipt) i Zespół Whakaari Rotorua z Nowej Zelandii oraz Zespół Tańca Narodowego i Estradowego Krąg ze Świdnicy.

  Kultura i historia Egiptu jest bliska wielu Polakom z racji podstawowej edukacji szkolnej. Tłumy naszych rodaków przez cały rok wylatują nad Morze Czerwone, by poleniuchować w egipskich kurortach, zwiedzić kairskie muzea, skosztować aromatycznej kawy i pyknąć fajkę wodną. Niemniej jednak miło będzie zobaczyć na świdnickiej scenie Uniwersytecki Zespół Folklorystyczny z Kairu. Pogoda zapowiada się iście egipska.

  – O wiele bardziej oryginalnym i egzotycznym zespołem będzie dla świdniczan zespół Whakaari Rotorua z Nowej Zelandii. To najpiękniejsze miejsce na ziemi  zostało okrzyknięte cudem świata. Na magicznej wyspie kręcone były sceny do filmu "Władca pierścieni" – zachęcają organizatorzy. – Właśnie z takiego miejsca przyjeżdżają nasi goście festiwalowi, przywożąc  powiew bogatej historii  i piękno zaklęte w zaczarowanej wyspie, nazywanej Białą Wyspą, ponieważ Nowa Zelandia spowita jest w chmury białej pary wydobywającej się z czynnego wulkanu.

  Zespół liczy jedynie 5 osób, ale rekompensuje to niezwykłą widowiskowością na scenie, oryginalnym i barwnymi  oraz egzotycznymi strojami. Repertuar nawiązuję do bogatej kultury Maorysów,  wojowników walczących o przetrwanie. Obecnie na wyspie zamieszkuje ich jedynie 10%, pozostała ludność to osadnicy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół