To niebagatelna szansa na spotkanie się w imię Jezusa różnych środowisk, nie tylko kościelnych.
- Orszaki pozwalają na pokazanie chrześcijaństwa z zupełnie innej strony, jako radosnego świadectwa wiary, wrażliwości i rodzinnej miłości - komentuje bp Ignacy Dec, który w tym roku zwyczajowo już w stroju pasterza poprowadził po raz piąty orszak w Świdnicy.
- Ta manifestacja dumy i radości z bycia dzieckiem Króla Wszechświata, to także dobra okazja do wyrażenia solidarności i przekonania, że Ewangelia jest fundamentem budowania solidarności i zgody. To ważne, bo dzisiaj w świadomości publicznej, urobionej przez media, dominuje obraz religii jako źródła fanatyzmu, nienawiści czy pogardy - zauważa.
Motywem przewodnim orszaku było miłosierdzie, dlatego wznoszono okrzyki sławiące Miłosiernego, rozdawano cytaty na ten temat a aniołowie recytowali osiem błogosławieństw oraz uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała.
W diecezji orszaki zostały zorganizowane aż w piętnastu miejscowościach z tego w sześciu po raz pierwszy. Królewscy z koronami na głowie przeszli ulicami: Ząbkowic Śląskich, Barda, Świdnicy, Wałbrzycha, Świebodzic, Kudowy-Zdroju, Dzierżoniowa, Dobromierza, Nowej Rudy oraz po raz pierwszy: Piławy Górnej, Bielawy (relacja z przygotowań na s. VII), Głuszycy (relacja na s. V), Złotego Stoku, Lądka Zdroju, Strzegomia (fotorelacja na s. IV). Co ważne przygotowanie jasełek mobilizuje różne gremia: organizacje pozarządowe, samorządy, ośrodki kultury, stowarzyszenia i ruchy kościelne oraz lokalnych przedsiębiorców.
Uliczne jasełka po raz pierwszy zorganizowano w 2009 roku w Warszawie. Inicjatorami wydarzenia była szkoła „Żagle” prowadzona przez stowarzyszenie „Sternik”. W tym roku orszak przeszedł ulicami 423 miast w Polsce oraz kilku na świecie.
Zachęcamy do obejrzenia galerii z orszaku w Świdnicy.