• facebook
 • rss
 • Wkrótce finał kolędowania na scenie

  xrt

  dodane 16.01.2016 14:51

  Intensywny czas dla jury konkursowego, ale widać już koniec przeglądu.

  Czwartkowe popołudnie.14 stycznia na scenie teatru miejskiego w Świdnicy artyści przedstawili cztery kolejne spektakle kolędnicze. 

  - Podopieczni świdnickiej Fundacji UT UNUM SINT od 23 lat kolędują z nami - mówi Halina Szymańska, która z ramienia Świdnickiego Ośrodka Kultury organizuje przegląd. - Tym razem jest to grupa łączona: dzieci ze świetlicy i przedszkolaki pokazały jasełka pt. "Dobry Pasterz". Przedstawienie przygotowały Monika Paurowicz i Renata Krząstek.

  Z niecierpliwością i zaciekawieniem jury konkursowe czekało na zespół kolędniczy ze Świetlicy Wiejskiej w Bystrzycy Górnej. W tym roku kolędnicy z Bystrzycy zaprezentowali spektakl "Gdzie turoń chodzi".

  - Teatrzyk obrzędowy po raz 18 prezentował się podczas Świdnickiego Przeglądu Kolędniczego i jak zawsze efektownie przekazał kolędowanie w dawnym stylu - wyjaśnia Kazimierza Momot, przewodnicząca jury konkursowego, w którym zasiadają także: Małgorzata Braniecka, Tadeusz Szarwaryn i ks. Roman Tomaszczuk.

  - Tym razem kolędnicy powiązali przesłanie jasełkowe z obrzędami mającymi zapewnić urodzaj i płodność. Zarówno stroje kolędników, jak i ich zachowanie oraz śpiewane lub recytowane przez nich rytualne teksty poruszały więc ten właśnie temat - dodaje.

  Opiekunem grupy jest Sylwia Danisiewicz, kierownikiem muzycznym Zdzisław Christ (akordeon), któremu na skrzypcach towarzyszy Ola Gawron i Krzysztof Świgost, a na instrumentach perkusyjnych Kazimierz Kurzydło. 

  Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Olszanach przygotowała scenariusz ułożony w formie operetki. Piosenkami, kolędami, układem choreograficznym i tekstami recytowanymi uczniowie opowiedzieli o tym, jak ludzie razem z przyrodą i aniołami witają Pana Jezusa. Mimo trudności nie zrażają się, ale za wszelką cenę chcą oddać hołd Dziecięciu. Opiekunami grupy są Anna Przepiórka, Iwona Gołębiowska

  Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnicy, podobnie jak szkoła z Olszan, po raz pierwszy wystąpił w Świdnicy. Zespół "Ligotki" z Ligoty Polskiej istnieje od października 2014 roku. Należą do niego dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Zespół prowadzony jest przez zawodowego mima Andrzeja Kozłowskiego - byłego aktora Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół