• facebook
 • rss
 • Krawiec Matki Bożej zrobił swoje

  xrt

  dodane 24.03.2016 21:09

  Złoto, srebro, jaspis cesarski, koral, brylanty, ale też kamień z Gargano i Księżyca... Od 24 marca wiadomo, jak wygląda nowa sukienka przygotowana dla obrazu MB Świdnickiej czczonej od kilkuset lat w katedrze w tytule Uzdrowienie Chorych.

  Sukienka została zaprojektowana i wykonana w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego - bursztynnika pochodzącego z Dzierżoniowa. - Dlatego właśnie, jako syn tej ziemi związany z diecezją świdnicką, ofiarowałem jako prywatne wotum MB Świdnickiej kamień księżycowy wkomponowany w półksiężyc, na którym stoi Maryja - mówił podczas prezentacji dzieła na zakończenie Mszy Krzyżma w świdnickiej katedrze.

  Biskup Ignacy Dec nie ukrywa podziwu dla efektu pracy jubilerów z Gdańska. - Zaskakuje trójwymiarowość szaty, jej barwy i precyzja wykonania - chwali. - Cieszy mnie bardzo głęboka symbolika zawarta w tym dziele - podkreśla.

  Głównymi kamieniami użytymi w sukience są jaspis cesarski i naturalny koral. - Pektorał, którego używał arcykapłan w świątyni jerozolimskiej, był ozdobiony dwunastoma szlachetnymi kamieniami. Każdy kamień symbolizował jedno z dwunastu pokoleń Izraela. Jaspis symbolizował pokolenie Judy, z którego wywodzi się Jezus. Nie dziwi zatem, że w Apokalipsie jaspis symbolizuje Chrystusa-Boga (Ap 4,3; Ap 21,18-19) - wyjaśniał Mariusz Drapikowski.

  Z kolei koral to "kwiat morza". Występuje w odmianach czerwonej, białej, różowej i czarnej. Symbolizuje radość życia, pomaga zauważać i doceniać jego dobre strony. Koral symbolizuje również bogactwo, wysoki status społeczny oraz siłę. W swojej czerwonej odmianie wskazuje także na miłość.

  - Wizerunek ma korony w stylu piastowskim. Będziemy zabiegać o to, by poświecił je papież, może uda nam się to w Krakowie, a może trzeba będzie pojechać do Watykanu - wspomniał biskup. - Tak czy inaczej, zależy nam, żeby w roku 2017 można było przeprowadzić uroczystą koronację słynącego łaskami wizerunku MB Świdnickiej Uzdrowienie Chorych - mówił.

  Mariusz Drapikowski mówił także o znaczeniu kamienia użytego u podstawy obrazu. - To kamień z groty w Gargano, gdzie swoją niebiańska bazylikę ma św. Michał Archanioł. O tej skale św. Wawrzyniec miał widzenie, że kto ją będzie miał, ten będzie uzdrowiony z choroby, która swego czasu pustoszyła okolice Gargano. W nawiązaniu do tytułu wizerunku, użycie tego kamienia wydawało się jak najbardziej zasadne. Poza tym jest to odniesienie do walki św. Michała Archanioła z szatanem i jego zwycięstwa nad księciem ciemności - zaznaczył.

  Sukienka została przyozdobiona także precjozami przekazanymi w darze jako wotum wdzięczności przez wiernych z całej diecezji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół