• facebook
 • rss
 • Dni papieskie - czas pamięci i obecności

  xrt

  dodane 14.05.2016 20:05

  Centymetry kwadratowe szczególnego świadectwa o Janie Pawle II.

  Jak wiele można zmieścić na kilku centymetrach kwadratowych papieru przekonuje wystawa, której wernisaż otworzył tegoroczną edycję Dni Świetego Jana Pawła II "Pamięć i Obecność" w Świdnicy. Po raz jedenasty w okolicach dnia urodzin papieża świdniczanie i mieszkańcy regionu mają rzadką okazję przekonać się osobiście, w jaki sposób ludzka pamięć, sztuka, kultura, edukacja i wiara utrwalają życie, dzieło i świętość Jana Pawła II. 

  Od 14 maja warto odwiedzić Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy z racji wystawy zbiorów filatelistycznych Jerzego Chomina i Zbigniewa Patralskiego - świdniczan, których pasja dobrze ilustruje pontyfikat św. Jana Pawła II. 

  Ekspozycja w syntetyczny sposób dokumentuje papieskie wydarzenia, przełomy, zwroty i inicjatywy. Można zobaczyć nie tylko znaczki, stemple, czy karty pocztowe. Wszystko to jest dobrze opisane, więc wystawa ma niebagatelną wartość edukacyjną. papieskie pielgrzymki do Polski, papieskie encykliki, znaczki związane z diecezją świdnicką - to tylko niektóre ciekawostki wystawy.

  Prawdziwą perełką jest karta wydana w bardzo krótkiej serii przez pocztę watykańską zaraz po śmierci papieża. Poruszająca data stempla oraz nietypowy znaczek: zamazany - dowód na to, że Katedra św. Pawła jest pusta. 

  Autorzy wystawy są członkami koła Polskiego Związku Filatelistów nr 10 w Świdnicy - najliczniejszego w okręgu wałbrzyskim (35 członków). 

  Jerzy Chomin w swej kolekcji posiada kilka tysięcy walorów papaliów związanych ze św. Janem Pawłem II. Kolekcjonuje również walory marynistyczne i opracowuje zbiór "Poczet Królów i Książąt Polskich". 

  Zbigniew Patalski to twórca wielu konkursowych eksponatów filatelistycznych, z których zatytułowane "Czarna Madonna", "Germania" czy "Muzeum Poczty Polskiej" zdobyły laury na wystawach krajowych. Ma uprawnienia rzeczoznawcy filatelistycznego. 

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół