• facebook
 • rss
 • Msza na szkolny początek

  ks. Roman Tomaszczuk

  dodane 01.09.2016 20:39

  W pięciu szkołach katolickich diecezji dzwonek szkolny był poprzedzony dzwonkiem od zakrystii.

  W każdej ze szkół katolickich 1 września uczniowie, rodzice, wychowawcy spotkali się na Mszy św., która w naturalny sposób poprzedziła szkolny apel na rozpoczęcie nowego roku nauki. 

  W Świdnicy, w samo południe, Mszy św. przewodniczył bp Adam Bałabuch. Po raz trzeci tak uroczyście rozpoczęto naukę w Katolickim Gimnazjum im. ks. Franciszka Blachnickiego. Biskup życzył uczniom, by byli otwarci na słowo, to ludzkie i to Boże, bo w ten sposób nie zmarnują czasu spędzonego w szkolnych murach. 

  W pierwszej klasie świdnickiego "katolika" naukę rozpocznie 15 uczniów, w drugiej jest ich 11, a w trzeciej 12. 

  Gimnazjum, tyle że żeńskie, działa także w Wałbrzychu. Prowadzą je siostry niepokalanki. Uczy się w nim 36 dziewcząt. Trzecim katolickim Gimnazjum jest to w Dzierżoniowie, prowadzą je siostry salezjanki. Uczy się w nim 88 dziewcząt i chłopców, a rok szkolny został poprzedzony obozem integracyjnym dla pierwszoklasistów. 

  Katolickie podstawówki w diecezji istnieją trzy. Dwie z nich prowadzi diecezjalna Caritas: jedna mieści się na świdnickich Kraszowicach (87 uczniów), a druga w Wiarach (40 uczniów); trzecia podstawówka to szkoła salezjanek w Dzierżoniowie, uczy się w niej 138 uczniów. 

  Szkoła średnia o zdeklarowanym katolickim profilu jest tyla jedna i to tylko dla dziewcząt. W Wałbrzychu na Sobięcinie, u niepokalanek. W tym roku szkolnym uczy się w niej 26 licealistek. Dla niepokalańskiej szkoły rok 2016 jest ważny z uwagi na jubileusz istnienia placówki. 70 lat temu, 9 września, zabrzmiał pierwszy dzwonek w budynku na Sobięcinie. Uroczystości związane z tą datą będą miały dwie odsłony. Pierwsza 9 września i będzie jej przewodniczył bp Marek Mendyk, a druga 8 października pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół