• facebook
 • rss
 • Betlejem już gotowe

  Mirosław Jarosz Mirosław Jarosz

  dodane 22.12.2016 14:45

  Już w wigilię Narodzenia Pańskiego wioska zatętni życiem.

  Od kilku lat przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego dla wielu mieszkańców podwałbrzyskiej Głuszycy przebiegają nieco inaczej niż zazwyczaj. Obok tradycyjnej przedświątecznej bieganiny znajdują czas na przygotowanie "Żywego Betlejem".

  I nie jest to żywa szopka, jakich powstaje coraz więcej, a cała wioski betlejemska z czasów narodzin Jezusa.

  To prawie 30 domków i zagród, w których „zamieszka” kilkadziesiąt osób i wiele zwierząt. W każdej z chat będzie toczyło się codzienne życie: kowala, cieśli, garncarza, piekarza, prządki i wielu innych. W przygotowania angażuje się niemal cała parafia.

  Przygotowywane są setki pierogów, by poczęstować gości i wiele rekwizytów, by inscenizacja wyglądała autentycznie. Jak przekonują organizatorzy to największe takie przedsięwzięcie w Polsce.

  Żywe Betlejem w Głuszycy zostanie otwarte już w wigilię Narodzenia Pańskiego 24 grudnia o godz. 22.30 i będzie otwarte do północy kiedy to w pobliskim kościele rozpocznie się Pasterka.

  – Dla mnie zawsze najbardziej niezwykłym doświadczeniem jest właśnie Pasterka w Betlejem – mówi Barbara Jelewska, koordynująca działania mieszkańców-aktorów. – Kiedy wszyscy w strojach z epoki, w obecności Maryi i Józefa wchodzimy do kościoła i witamy Zbawiciela. Przez moment wydaje się, że to wszystko dzieje się tu i teraz. Oczywiście w czasie przygotowań jest wiele nerwowości i masa pracy jednak to zadowolenie i radość, którą czuje się później, rekompensuje wszystkie trudy.

  Żywe Betlejem zbudowano na terenie wokół kościoła Chrystusa Króla w Głuszycy. Będzie otwarte 25 i 26 grudnia oraz 6 stycznia 2017 r. w godzinach od 16.00 do 19.00.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół