• facebook
 • rss
 • Tym razem z czterech krajów

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 09.02.2017 16:35

  Młodzież wzięła udział w warsztatach "Hands in action" odbywających się w Krzyżowej.

  Uczestnikami projektu są młodzi ludzie w wieku 13-18 lat, pochodzący z Niemiec, Czech, Polski i Ukrainy. Ci ostatni przybyli tu z ośrodka dla uchodźców z Podlasia. Motywem przewodnim zorganizowanych dla nich warsztatów są zajęcia artystyczne, które pomagają nie tylko rozwinąć w nich wrażliwość na piękno, ale również otworzyć się na innych, bez względu na ich pochodzenie, język czy sytuację rodzinną. Ta we wspomnianej grupie również jest zróżnicowana. 

  Atrakcyjna forma wspólnego odpoczynku ma przyciągnąć atrakcyjnymi formami. Gra na bębnach, gimnastyka cyrkowa, jak również zajęcia fotograficzne, na których młodzi uczą się nie tylko robić zdjęcia, ale i je wywoływać to sztandarowe formy urozmaicenia tygodnia w Krzyżowej.

  - Warsztaty odbywają się dwa razy w roku, pozwalając ćwiczyć kompetencje społeczne i językowe. Uczestnicy często wracają na kolejne warsztaty, ceniąc sobie nie tylko atrakcje, ale przede wszystkim atmosferę wzajemnego szacunku i zrozumienia. Kiedy natomiast wracają, wchodzą w to z zupełnie inną energią, są bardziej otwarci na innych - wyjaśnia Anna Rzym, koordynatorka projektu.

  Jednym ze stałych uczestników jest Renat z Ukrainy. W Krzyżowej jest już trzeci raz i wspomina poprzednie warsztaty. - Dużo się tutaj uczę. Poznałem różne kultury, w których żyją na co dzień moi koledzy i koleżanki, ich języków, ale chyba najbardziej podoba mi się to, że każdego roku spotykam tu mnóstwo nowych ludzi, z którymi dobrze spełnia się ten czas - wyjaśnia.

  Razem z nim na zajęcia przyjeżdża młodszy brat, który cieszy się również z nowych umiejętności - Najbardziej podobają mi się zajęcia cyrkowe i ceramika, której niestety w tym roku nie ma. Nauczyłem się już chodzić na szczudłach, robić różne sztuczki - chwali się Rustam.

  Każdego dnia w grupach językowych odbywa się ewaluacja, w której młodzież może podzielić się swoimi wrażeniami z dotychczasowego pobytu. Przed nimi jeszcze kilka dni niesamowitych atrakcji, wśród których szczególnie zwracają uwagę na zaplanowaną dyskotekę i piątkowy performance przy współpracy z dziecięcą grupą. 

  Warsztaty odbywają się dzięki programom Erasmus+ i PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży). Organizowane są natomiast przez Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół