• facebook
 • rss
 • Stolica diecezji zaczęła Wielki Post wyjątkowo

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 01.03.2017 22:24

  Procesją pokutną prowadzącą z kościoła pw. św. Józefa do katedry uczczono w diecezji Środę Popielcową.

  W Świdnicy już trzeci rok z rzędu odbyła się pokutna procesja na rozpoczęcie Wielkiego Postu, nawiązująca do rzymskiej tradycji kościołów stacyjnych. Kilka minut po godz. 17.30 rozpoczęła się ona w kościele św. Józefa, skąd zebrani przeszli do katedry, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych. Na zakończenie procesji odbyła się natomiast Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.

  W homilii pasterz diecezji przypomniał znaczenie wielkopostnego nawrócenia. - Już dzisiaj, w pierwszy dzień Wielkiego Postu, wybrzmiały słowa wzywające nas do odnowy moralnej: "Nawróćcie się do Mnie całym sercem, przez post, i płacz i lament. Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty! Nawróćcie się do Pana, Boga waszego! On bowiem jest łaskawy, miłosierny, nieskory do gniewu i wielki w łaskawości, a lituje się na widok niedoli". 

  Wśród najważniejszych wskazań biskup położył nacisk na więcej dobrej modlitwy w samotności i ciszy, więcej dobrego postu z przyjmowaniem trudnych życiowych doświadczeń i wypełnianiem codziennych obowiązków, jak również więcej ofiarności i życzliwości dla bliźnich. Po homilii natomiast nastąpiło tradycyjne posypanie głów popiołem.

  Przypomnijmy, że procesja pokutna na rozpoczęcie Wielkiego Postu jest jedną z najbardziej starożytnych form pokuty w Kościele Rzymskim. Starożytni chrześcijanie według źródeł historycznych zbierali się wokół papieża w wyznaczonym kościele, a następnie wspólnie podążali w procesji do kolejnego kościoła, gdzie odbywała się Msza św. Do dziś procesja pokutna rozpoczyna okres czterdziestodniowej pokuty w Wiecznym Mieście, przechodząc z kościoła św. Anzelma do kościoła św. Sabiny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół