• facebook
 • rss
 • Ratują walącą się wieżę kolegiaty

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 04.05.2017 14:38

  W Wałbrzychu powstał komitet, który ma za zadanie uchronić wieżę kościoła Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Aniołów Stróżów przed zawaleniem.

  Niezwłocznej interwencji budowlanej wymaga wieża wałbrzyskiego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Aniołów Stróżów. Nadzór budowlany kazał parafii zabezpieczyć, a następnie naprawić powstałe uszkodzenia.

  - Wieża jest w bardzo złym stanie technicznym. Warunki atmosferyczne doprowadziły przez lata do jej bardzo głębokiej degradacji, zwłaszcza przejść narożnikowych. Mam tu ze sobą kawałek cegły, który spadł z wieży. Takich sytuacji było już więcej, więc nie możemy ryzykować bezpieczeństwa, a może i życia przychodzących tu parafian - mówił ks. proboszcz Wiesław Rusin.

  Tymczasowo wieża została zabezpieczona siatką, jednak jej remont, mający kosztować 2 mln zł, jest niezbędny. W komitet społeczny zaangażowały się również władze Wałbrzycha. Obecny na spotkaniu prezydent miasta Roman Szełemej mówił o pierwszych pieniądzach, przeznaczonych na ten cel.

  - Kolegiata jest najważniejszą świątynią w naszym mieście, choć wcale nie najstarszą, która wymaga z tego powodu szczególnego szacunku i zainteresowania. Jej stan od wielu lat jest przedmiotem troski i różnych działań o charakterze naprawczym. Przed trzema lata rozpoczęliśmy wraz z parafią odbudowę pokrycia dachowego. Przeznaczyliśmy na to ponad 300 tys. zł,  jednocześnie wspierając starania parafii w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mogę też zdradzić, że są plany przeznaczenia kolejnych 200 tys. na ratowanie wieży - wyjaśniał prezydent.

  Władze miasta obiecały również zaangażowanie w dalszą zbiórkę pieniędzy. Komitet społeczny, który działa od 1 maja, planuje publiczne zbiórki i kwesty już w czasie najbliższych Dni Wałbrzycha. 26 i 27 maja, podczas trwania imprez kulturalnych w Starej Kopalni, wolontariusze będą prowadzić zbiórkę na ten cel. To jednak kropla w morzu potrzeb, organizatorzy jednak mają nadzieję, że w najbliższych latach uda się uratować walącą się wieżę.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół