Nowy Numer 12/2018 Archiwum

Był całopalną ofiarą dla Chrystusa

W niedzielę późnym wieczorem odszedł do wieczności ks. Marek Połochajło, proboszcz i dziekan z Lądka-Zdroju.

Dopiero co świętował swoje 60. urodziny, łącząc je z 35-leciem kapłaństwa i 15-leciem swojej posługi w parafii pw. Narodzenia NMP w Lądku-Zdroju. Wikariusze wraz z parafianami przygotowali mu niespodziankę, wręczyli kielich do celebracji Mszy św. Ksiądz Grzegorz Kwiatkowski w homilii przypomniał wówczas, że życie ks. Marka to jednak wielka ofiara dla Chrystusa i jego Kościoła. Tydzień później lądecki dziekan odszedł do Pana.

- W niedzielę wieczorem po spotkaniu urodzinowym z grupą przyjaciół ks. Marek, idąc do swojego pokoju, mówił, że się trochę źle czuje. Nie mógł złapać oddechu, więc postanowił się położyć. Zmartwieni przyjaciele po powrocie do domu zadzwonili do ks. Marka z pytaniem o samopoczucie. Potwierdził, że dalej źle się czuje i musi odpocząć. Po dłuższej chwili znów zadzwoniono do proboszcza i ten już nie odbierał. Wówczas ktoś zadzwonił do wikariuszy i poprosił o sprawdzenie sytuacji. Kiedy księża przybiegli do mieszkania proboszcza, ten już konał - opowiada świadek wydarzenia. Księża zadzwonili po pogotowie, jednocześnie udzielając mu namaszczenia chorych. 

Przypomnijmy, że ks. prałat Marek Połochajło urodził się 12 września 1957 r. we Wrocławiu. W wieku 25 lat, dokładnie 22 maja 1982 r., przyjął święcenia kapłańskie, ofiarując się na własność Bogu. W parafii Narodzenia NMP został ustanowiony proboszczem w 2002 r. i wiernie służył w niej przez te lata.

- Był jednym z niewielu księży, których kazań nie tylko dało się, ale nawet chciało się słuchać. Bardzo zależało mu na tym, żeby mówić w kościele kazania. Dlaczego? Bo kochał Pana Jezusa i Pismo Święte. Napisał pracę magisterską z Pisma Świętego. Tę na kartkach w seminarium. Drugą swoim życiem - wspomina ks. Łukasz Czaniecki.

- Ksiądz dziekan był do bólu normalny. Któregoś razu odśnieżał podwórko przy plebanii. Wyglądał jak zwykły stróż. Podszedł do niego człowiek, pytał o proboszcza. Kazał mu pójść na plebanię, a sam dalej odśnieżał. Nie wyglądał jak prałat. W stroju prałackim namalowali go tylko na portrecie, który pobożne parafianki ufundowały mu na srebrny jubileusz święceń kapłańskich. Miał wielki dystans do kościelnych tytułów i odznaczeń, bo liczył się dla niego tylko człowiek i liczyło się niebo - dodaje ks. Łukasz.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na czwartek 21 września na 12.00, w środę natomiast o 17.00 odbędzie się w kościele parafialnym uroczysta eksporta. Dopiero po otwarciu testamentu będzie znane miejsce pochówku. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

 • G...
  18.09.2017 15:07
  Niech Aniołowie zabiorą Cię do raju... Wspanialy Ksiadz, zawsze będziemy o Nim pamiętać!
  doceń 5
 • MAJA
  18.09.2017 17:24
  Już Takiego proboszcza nie będziemy mieli :(
  doceń 0
 • Była Parafinka
  18.09.2017 20:22
  Najlepszy Ksiądz jakiego kiedykolwiek znałam! Zawsze żartował i potrafił zjednać sobie każdego człowieka. Jego podejście do ludzi powinno być przykładem dla każdego księdza i katolika. Kochał ludzi i nie odmawiał nigdy pomocy. Młodzież lgnęła do niego, bo miał niesamowite do niej podejście i nigdy się nie wywyższał. Służył Bogu i ludziom, bo do tego został powołany. I to było prawdziwe powołanie!Ks. Marku na zawsze pozostaniesz w mojej pamięci i modlitwach!
  doceń 0
 • ~maggi
  25.09.2017 00:06
  To najlepszy ksiądz jakiego znałam we Wrocławiu. Pokój jego duszy!
  doceń 0

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy