Specjalnie na uroczystość koronacji dzierżoniowskiego fresku Matki Bożej Miłosierdzia zorganizowano warsztaty muzyczno-liturgiczne, poprowadzone przez Huberta Kowalskiego oraz Piotra Pałkę. Owocem spotkania stała się wyjątkowa oprawa muzyczna Mszy koronacyjnej.
Trzy dni, ponad siedemdziesięciu wokalistów, dwudziestu kilku instrumentalistów, dwóch kompozytorów, a wszyscy zgromadzeni w jednym Duchu. Dla wszystkich uczestników warsztaty były czasem bardzo intensywnej pracy. Utworzenie chóru i orkiestry oraz nauka nieznanych dotąd utworów w tak krótkim czasie to nie lada wyzwanie. Ludzie wierzący mają jednak łatwiej. Poza warsztatem muzycznym równolegle rozwijają swojego ducha, a to pozwala uzyskać prawdziwą harmonię.
- Nigdy wcześniej nie śpiewaliśmy w takim składzie, a już od kilku minut ćwiczymy pieśń a cappella i ani odrobinę nie spadamy z tonacji, chociaż nie jesteśmy chórem akademii muzycznej. Każdy, kto śpiewa w chórze, wie, że to technicznie trudne. Technika - i w sukurs temu duch. To powoduje, że zawsze zaśpiewacie tak, że dla słuchającego stanie się cud - mówił w czasie ćwiczeń Hubert Kowalski.
W warsztatach brali udział pasjonaci muzyki liturgicznej, członkowie chórów lokalnych z Dzierżoniowa i okolic, a nawet dyrekcja, nauczyciele i uczniowie tutejszej szkoły muzycznej. Trzydniowa praca miała być dla nich nie tylko przygotowaniem do jednej uroczystości, ale także inwestycją, z którą wrócą do pracy w swoich zespołach.
- Śpiew w scholi czy w chórze parafialnym to ogromna odpowiedzialność i bardzo ważne świadectwo. Jeśli wierni w kościele słyszą smutne "Alleluja" wykonane przez przygnębionego kantora, to nie uwierzą w zmartwychwstanie. To wy macie sprawiać, by Msza była dla ludzi wydarzeniem, a nie obrzędem - nauczali prowadzący.
By takim wydarzeniem stała się dzierżoniowska koronacja, organizatorzy zaprosili do współprowadzenia rekolekcji ks. Aleksandra Radeckiego, który jest znanym duszpasterzem archidiecezji wrocławskiej. Swoją konferencję poświęcił on pobożności maryjnej i aktowi zawierzenia się Niepokalanemu Sercu NMP.
W repertuarze chóru znalazła się m.in. pieśń pt. "Do Matki Bożej Dzierżoniowskiej" napisana specjalnie na okazję Koronacji przez Piotra Pałkę. Poza kompozycjami w opracowaniach Piotra i Huberta muzycy Dzierżoniowa mieli okazję zmierzyć się także z tradycyjnymi chorałami gregoriańskimi ku czci Matki Bożej, tj. z pieśniami Bogurodzica i Salve Regina.