• facebook
 • rss
 • Przy asyście wojska

  ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

  dodane 11.11.2017 15:15

  W Strzegomiu uczczono niepodległą Polskę z pasterzem diecezji.

  W intencji ojczyzny modlili się w bazylice pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła z bp. Ignacym Decem mieszkańcy i władze Strzegomia. Tradycyjnie na obchody zaproszono honorową asystę Wojska Polskiego, tym razem z X Brygady Logistycznej w Opolu. 

  W homilii biskup przypomniał znaczenie patriotyzmu, także w odniesieniu do Pisma św. - Znamy z Biblii tęsknotę narodu wybranego za ojczyzną, z okresu niewoli babilońskiej, VI wieku przed Chrystusem. Owa tęsknota wyrażona jest w Psalmie 137.

  "Nad rzekami Babilonu - tam myśmy siedzieli i płakali, na wspomnienie Syjonu. Na topolach tamtej krainy zawiesiliśmy nasze harfy. Bo tam żądali od nas pieśni ci, którzy nas uprowadzili, pieśni radości ci, którzy nas uciskali <Zaśpiewajcie nam jakaś z pieśni syjońskich>. Jakże możemy śpiewać pieśń Pańską w obcej krainie? Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie, niech o mnie zapomni moja prawica! Niech język mi przyschnie do podniebienia, jeśli nie będę pamiętał o tobie, jeśli nie będę przedkładał Jeruzalem ponad największą moją radość" (Ps 137,1-6).

  Mówiąc o tym patriotyzmie, warto wspomnieć bohaterskie walki Machabeuszów o niepodległość kraju. Chrystus potwierdził potrzebę miłowania ojczyzny. Sam zapłakał nad Jerozolimą, gdy zapowiadał jej zniszczenie (Łk 19,41-44). O miłości do ojczyzny znajdziemy wiele w Katechizmie Kościoła Katolickiego i w listach pasterskich polskich biskupów - mówił.

  Całość spotkania rozpoczęła się wciągnięciem flagi polskiej na maszt znajdujący się przy bazylice. Przeprowadzono również Apel Pamięci i złożono pod pomnikiem kwiaty i wiązanki. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół