Podwójny sukces wałbrzyskich niepokalenek

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 10.02.2023 09:30

Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Niepokalanek zwyciężyło plebiscyt Radia Wrocław na TOP5 dolnośląskich obserwatoriów astronomicznych. W ostatnim czasie placówka podpisała też umowę o współpracy z Politechniką Wrocławską.

Siostra Dorotea na tle obserwatorium, którego była inicjatorką. Siostra Dorotea na tle obserwatorium, którego była inicjatorką.
Kamil Gąszowski / Foto Gość

Konkurs ogłoszono w drugiej połowie stycznia, a o wynikach mieli zdecydować czytelnicy portalu należącego do Radia Wrocław. Głosowanie trwało do 4 lutego i w jego wyniku z liczbą 1999 głosów zwyciężyło obserwatorium należące do Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek. Prawie dwukrotna przewaga nad znajdującym się na drugim miejscu II Liceum Ogólnokształcącym im. M Kopernika w Głogowie (1058 głosów) pokazuje, jak dużą popularnością cieszy się placówka sióstr.

"Obserwatorium chętnie odwiedzają ciekawscy astronomowie amatorzy. Siostra Dorotea, pomysłodawczyni obserwatorium, chętnie prowadzi wykłady i wspólne obserwacje, w których uczestniczą nie tylko uczennice szkoły. Na wykłady przyjeżdżają też uczniowie innych szkół czy seniorzy. W poszczególnych miesiącach roku goście uczą się rozpoznawać gwiazdozbiory, odnajdować gromady gwiazd, odróżniać planety od innych obiektów czy obserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mogą także robić zdjęcia nocnego nieba" - podają organizatorzy.

Budowie tego miejsca towarzyszymy od początku. Pisaliśmy o samym pomyśle (Niepokalanki budują obserwatorium astronomiczne), pierwszych pracach (Niepokalanki idą do gwiazd), zbiórce na teleskop (Cegiełka na teleskop), otwarciu obserwatorium (Niepokalanki już z gwiazdami) i o otwarciu labiryntu z Układem Słonecznym (Niebo ogarnia wszystko, co piękne). 

Drugim sukcesem sióstr prowadzących liceum jest podpisanie 2 lutego (w Dzień Życia Konsekrowanego) umowy patronackiej z Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.

Jak podaje na swojej stronie placówka: "umowa otwiera możliwość współpracy przy prowadzeniu przedsięwzięć o charakterze naukowo-dydaktycznym, w ramach realizacji zadań dotyczących promowania i zgłębiania nauk ścisłych i technicznych. (...) Liceum zyskuje wsparcie przy realizacji projektów naukowych, możliwość udziału uczniów w konferencjach naukowych, seminariach, wykładach i prelekcjach organizowanych przez pracowników naukowych Politechniki".

Więcej na temat szkoły przeczytacie w:
Przez trudy do gwiazd
Magnes, drut i siostra zakonna
Liceum sióstr niepokalanek otwiera drzwi dla chłopców

Moment zawarcia umowy między wałbrzyskim liceum a Politechniką Wrocławską. Umowę podpisali prof. Radosław Zimroz, dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr, i s. Dorota Milewska, dyrektor liceum.   Moment zawarcia umowy między wałbrzyskim liceum a Politechniką Wrocławską. Umowę podpisali prof. Radosław Zimroz, dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr, i s. Dorota Milewska, dyrektor liceum.
archiwum prywatne